„Denně najezdíme o dvacet kilometrů navíc,“ stěžují si obyvatelé obce Šlapanov, kteří jezdí za prací do Polné a obyvatelé Věžnice, kteří cestují do Havlíčkova Brodu. Obyvatelé Věžnice, pokud se chtějí dostat do Šlapanova, musejí nyní místo tří kilometrů cestovat po trase vedoucí přes obec Brzkov a město Přibyslav. Šlapanovští zase mohou svoje známé ve Věžnici navštívit jen tehdy, pokud se autem vydají na okružní jízdu ve směru Přibyslav, Brzkov a Polná. Podle úředníků z odboru dopravy jihlavského magistrátu a Krajské správy a údržby silnic jiné řešení nebylo.

„O uzavírce silnice jsme věděli předem, takže jsme se na ni mohli připravit. Já autem jezdím hodně. Tahle objížďka je sice dlouhá, ale jinudy to asi nejde. Riskovat jízdu po nějakých polních cestách nechci. Naštěstí ta uzavírka v září skončí,“ vyjádřila se Marie Štohanzlová z Věžnice, která je zároveň obecní zastupitelkou. „Podobu objízdné trasy s námi nikdo nekonzultoval. Přišlo to jako hotová věc. Nedá se nic dělat, musíme to vydržet. Autobusy jezdí jinou trasou a pošta si také kratší cestu našla,“ konstatoval starosta Věžnice Josef Málek.

„O uzavírku včetně objízdné trasy žádala náš silniční správní úřad Krajská správa a údržba silnic v Havlíčkově Brodě. Uzavírka je z větší části v našem teritoriální působnosti, ale objízdné trasy jsou na Havlíčkobrodsku. Náš úřad vyhověl plně žádosti Krajské správě a údržbě silnic v Havlíčkově Brodě, která takto, jako správce silnic předmětnou objízdnou trasu popsala ve své žádosti. Na otázku proč byla takto volena na teritoriálním území Havlíčkova Brodu, neznáme odpověď, neboť toto není naše teritoriální území. Proto se obraťte se žádostí o odpověď na Vaše otázky na následující osobu, kterou je Pavel Netolický Krajská správa a údržba silnic Vysočiny,“ sdělil inženýr Hynek Schimer z odboru dopravy magistrátu města Jihlava.

Pavel Netolický z Krajské správy a údržby silnic k objízdné trase z důvodu uzavírky silnice č. III/3503 sdělil následující: „Jak bylo správně zmíněno, vedení objízdné trasy není vždy tak jednoduché. Tato navržená objízdná trasa byla vedena záměrně vzhledem k tomu, že na kratší možné variantě se nachází most, který je neúnosný hlavně pro nákladní vozidla a zároveň tato trasa šířkově neodpovídá požadavkům pro vedení obousměrné objížďky. V konečném důsledku navržená objízdná trasa je pouze stanovena a z praxe všichni víme, že řidiči příliš tyto objížďky nerespektují a hledají si takové cesty, které jim nejlépe vyhovují, někdy i přes zákazy.“

Uzavírka na trase silnice III/3503 má skončit 8. září. Pro obyvatele obou obcí Věžnice a Šlapanov může být útěchou, že jinde jsou na tom hůř. Například silnice kolem přehrady Souš v Desné na Jablonecku se v zimě pokaždé s prvním sněhem uzavírá úplně. Uzavírka trvá i půl roku a v takovém případě musí řidiči zvolit objízdnou trasu přes Liberec, která měří 30 kilometrů.