Od konce minulého týdne se mělo začít ve Vilémově jezdit po novém mostě, byť jen provizorně. Jenže zřícení opravovaného mostu 4. září, v jehož sutinách zahynuli čtyři dělníci a dva byli zraněni, všechno změnilo. Stavba se zcela zastavila, a místní řidiči tak musejí stále jezdit po objížďkách. Dnes je jisté, že to budou muset zhruba ještě měsíc vydržet.

„Termín provizorního zprůjezdnění byl po dohodě s dodavatelskou firmou posunut na konec listopadu," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Libor Joukl.

Konec stavby s měsíčním zpožděním

Ten připomněl, že nový most musí být ve Vilémově zcela dokončen nejpozději koncem srpna příštího roku. „V plánovaném harmonogramu prací to znamená zhruba měsíční zpoždění," podotkl Joukl.

Zájem na částečném zprovoznění místa, kde v současné době probíhá výstavba nového mostu, mají pochopitelně, a to ještě před nástupem zimy, i silničáři.

„Stávající povětrnostní podmínky jsou zatím příznivé. Změnit by se neměly ani v nadcházejících týdnech, což je pro stavbu samotnou, ale i pro nás, dobrá zpráva. Nemám žádné informace o tom, že by termín dočasného zprůjezdnění mostu ve Vilémově na přelomu listopadu a prosince neměl být dodržen," konstatoval ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Míka.

Po odklizení sutin spadlého mostu se 30. září dodavatelská firma Bögl a Krýsl pustila do výstavby mostu nového.

Dělníci již uložili takzvaný tubosider, což je tenkostěnný přesypaný obloukový plechový tubus, jímž je vedena voda místního potoka. Vybetonovali také první základy pro budoucí konstrukci mostu.

„Po navezení a zhutnění zeminy bude nad tubusem položena provizorní komunikace," vysvětlil Míka.

Příčiny pádu mostu ve Vilémově policie stále šetří, a to jako trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Čeká také na výsledky zadaného znaleckého posudku z oboru stavebnictví. Jeho předběžné výsledky by kriminalisté měli mít k dispozici na přelomu roku.

Lidé, a především pak řidiči, ve Vilémově čekají, a to alespoň na provizorní zprovoznění doslova jako na smilování. Do Chotěboře nebo Golčova Jeníkova se nyní dostanou pouze po zdlouhavých objízdných trasách. Na dlouhodobou uzavírku doplácejí také místní živnostníci.