Na SOŠ a SOU podnikání a služeb Jablunkov se mohli ve zkráceném osmnáctiměsíčním studiu připravovat řidiči z povolání. Studium bylo denní a bezplatné. Obor byl určen pro uchazeče s výučním listem nebo maturitou. Jenže podle zástupce ředitele školy Evy Jaraczowé. ho škola musela zrušit.

Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR).
Problém brodské MHD: Dejme za volantem šanci cizincům říká odborník na dopravu

Je to už nějaký rok zpátky kdy Deník informoval o tomto zvláštním a velmi potřebném učebním oboru, jakých je v republice málo. Jak se mu daří dnes?

Tento učební obor již minimálně dva roky zpátky neotvíráme. Byl o něj velmi malý zájem a řada studentů ho ani nedokončila.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Malý zájem, co si pod tím můžeme představit?

Stát se řidičem z povolání opravdu chtěli dva až tři studenti. Nepomáhala ani reklama. Abychom mohli ročník vůbec otevřít, doplnili jsme jejich řady například absolventy oboru automechanik, ale během studia řada z nich studia předčasně ukončila. Zřejmě jim chyběla potřebná motivace. Z původních třinácti studentů jich skončilo pět.

Městská hromadná doprava je pro Havlíčkův Brod důležitá, řada cestujících se bez ní neobejde.
Řidiči městské dopravy v Havlíčkově Brodě se bouří. Píšou výpovědi

Takže aspoň pět budoucích řidičů z povolání nastoupilo do praxe, nebo ne? Proč je o tu práci tak malý zájem?

Jak jsme zjistili ne všichni, kteří se profesionálním řidičem u nás vyučili, se jím skutečně stali. Takže jsme přestali další studenty hledat. Zřejmě práce profesionálního řidiče nepatří v očích studentů k atraktivním povoláním.