K vidění budou v regionech kde pozorování neruší světelný smog. Což je podle meteorologů hlavně Vysočina nebo jižní Čechy.Souhvězdí Orionu je na jižní obloze. Vychází podle Staňka na východě okolo půlnoci nyní na počátku října, v polovině října okolo 23:00 hodin, na konci října a postupně přechází k západu na jižním obzoru.

Pro pozorování se hodí nejlépe oblast mimo město, kde neruší pozorování světelný smog. „Zcela ideální je vyjet do hor. V Česku máme několik oblastí tmavé oblohy. Pro pozorování se nejlépe vyplatí vyjet na Šumavu, do Českého lesa, Jeseníků či Beskyd. Nelze však opomenout ani jižní Čechy, Vysočinu nebo oblast Manětínska, kde tolik světelný smog neruší pozorování,“ upřesnil Staněk. Ještě lepší podmínky pro pozorování jsou ale mimo Česko, kupříkladu v oblasti Podkarpatské Rusi, v Alpách nebo na vzdálenějších ostrovech od pobřeží na jihu Dalmácie v Chorvatsku.

V okolí Častrova na Pelhřimovsku jsme v srpnu pozorovali i Perseidy

Fotogalerie: Perseidy v okolí Častrova

Kdy pozorovat

Vzhledem k tomu, že Orion vychází až později v noci, je vhodné Orionidy pozorovat v brzkých ranních hodinách, vyplatí si proto buď přivstat nebo počkat a po půlnoci vyjet pozorovat nebo fotit. „Meteorický roj je aktivní od 4. října, maximum nastává okolo 22. října a jeho aktivita ustává až v polovině listopadu, kdy jej pomalu střídají Leonidy, meteorický roj s radiantem v souhvězdí Lva,“ vysvětlil odborník. Tato podzimní větev meteoroidů původem z Halleyovy komety může překvapit podle Staňka frekvencí meteorů, jichž může být až 25 za hodinu nebo jasností některých meteorů.

Jaké budou podmínky

Podzimní noci představují již pozorování poněkud složitější. „Častěji se totiž hlavně k ránu a v druhé polovině noci objevují mlhy a nízká oblačnost,“ podotkl Staněk. Měsíc začne rušit pozorování přibližně až v polovině října. Pozorovat bude možné ráno až do 20. října, poté začne pozorování rušit měsíc. Pozorování bude znovu možné na počátku listopadu, kdy bude Měsíc v novu a nebude tak rušit pozorování.

Jak fotit

Kromě pozorování lze Orionidy i fotit. „Pro focení nejlépe zvolte digitální zrcadlovku s širokoúhlým objektivem. Fotit je vhodné na zcela manuální režim, tedy ručně nastavit expoziční čas, clonu a ISO. Zároveň je vhodné zaostřit na nekonečno a ostřit manuálně,“ poradil Staněk. Je však třeba dávat pozor na rosu, která se objektiv foťáku nevyhýbá. Další meteorické roje na sebe nenechají dlouho čekat. „Kromě roje Orionid čekáme v listopadu Leonidy s frekvencí okolo 15 meteorů za hodinu a přibližně okolo 14. prosince pak čekáme maximum roje Geminid, při němž může počet meteorů přesáhnout až 100 za hodinu. Po Novém roce se pak objeví krátce Kvadrantidy, kdy při maximu převyšuje počet meteorů za hodinu znovu na stovku. Patří tak tyto roje k nejaktivnějším společně s Perseidami. Kvadrantidy mají radiant v oblasti dnes již neexistujícího souhvězdí na pomezí Pastýře a Draka,“ popsal další meteorologické roje odborník.