Před čtyřmi lety zažívali Bohunka a Michal Krédlovi nevýslovnou radost. Konečně se měli dočkat vytouženého potomka. Nadšení z nového života však vystřídaly obavy a strach. Míša se totiž narodil předčasně a s krvácením do mozku. Mozkomíšní mok, který se mu v hlavičce tvořil, neúprosně tlačil na mozek. Lékaři proto začali boj s časem: tlak v hlavičce se podařilo zmírnit devíti lumbálními punkcemi. Operace naštěstí nebyla nutná.

„Tři měsíce jsme žili v nejistotě, co bude. Poté nám lékaři vysvětlili, co se děje a co se teprve může dít,“ vzpomíná maminka Bohunka na chvíle, které všem změnily život. I přes různé negativní scénáře, kdy si v první fázi mysleli, že si domů vezou ležícího pacienta, se situace obrátila k lepšímu.

„Nejhorší prognóza u této nemoci je dítě ležící, nereagující, neslyšící, nevidící. Míšovi se toto naštěstí vyhnulo. Asi po roce nám lékaři oznámili, že trpí „jen“ dětskou mozkovou obrnou,“ vypráví Bohunka.

Začal kolotoč různých rehabilitací, pravidelných vyšetření a především docházení na magnetickou rezonanci kvůli tlaku v hlavičce. To vše si vyžaduje nejenom lásku a trpělivost obou rodičů, ale především finanční prostředky. Ty Bohunka a Michal čerpají většinou z vlastních úspor, protože, jak sami říkají, nechtějí nikoho obtěžovat.

„Pravdou ale je, že některé věci nám hradí pojišťovna, například rehabilitace v Košumberku, a nedávno nám s pobytem v s pobytem v lázních Klimkovice pomohla firma TENEZ,“ vypočítal Michal Krédl. Ten mimochodem hraje hokej za Plameny Chotěboř, což je spolek amatérských hráčů. „Kluci jsou úžasní, zajímají se o naši situaci a také nám finančně vypomáhají,“ říká vděčná Bohunka.

Možná z něj bude "ajťák"

Malý Míša by se však neobešel především bez odborné pomoci, kterou zajišťuje Středisko rané péče v Havlíčkově Brodě pod vedením doktorky Ireny Salaquardové. Oblíbil si však i společnost zvířátek, konkrétně koní. „Dvakrát týdně se může díky rodině Bláhů, která koně vlastní, na nich svézt. Je to pro něho úžasný zážitek a moc si tyto chvíle užívá,“ podotýkají Bohunka a Michal.

Zdravotní stav malého Míši se zlepšuje jen velmi nepatrně. V současnosti je nechodící, nedávno však dostal vozíček a podle rodičů si s ním velmi rozumí a chápe, jak funguje. Komunikuje sporadicky, ale živě a aktivně sleduje dění kolem sebe. Usmívá se, a když se mu něco nelíbí, tak umí i trochu pozlobit. Překvapivě dokonale umí ovládat tablet. „Rád si na něm hraje pexeso, různé hry s barvičkami. Občas na něm provede věci, kterým vůbec nerozumíme. Možná z něj nakonec bude „ajťák“,“ smějí se rodiče.

I vzhledem k tomu, že Míša poměrně dobře reaguje, začal navštěvovat školku Na chmelnici. Pomáhá mu pedagogická asistentka. „Chceme, aby se sžil se zdravými dětmi. A zatím mu to prý jde velmi dobře. Chovají se tam k němu opravdu hezky, moc si toho vážíme. Dokonce si jej jedna holčička opečovává a pravidelně mu čte pohádky,“ s dojetím říká maminka.

Míša má rád zmrzlinu, ale prý si nejvíce pochutná na masu. Miluje však i cizrnu nebo čočku.

„Jsme opravdu šťastni, že se nevyplnila žádná z těch hrozivých prognóz ze začátku. Míša dělá pokroky, sice velmi malé, ale pro nás obrovsky viditelné. Funguje zatím pouze s pravou ručičkou, ale poctivě cvičíme. Naší výhrou bude, pokud se Míša stane platným členem společnosti a bude soběstačný v rámci svých možností. Celá naše rodina si to moc přejeme a navzájem se podporujeme,“ dodává Bohunka Krédlová.

Memoriál pomáhal

Osud malého Míši nebyl lhostejný ani pořadatelům tradičního Memoriálu Jarka a Karla v Chotěboři. Benefiční akce, jejímž cílem je uctít památku bratrů Mrkvičků, z nichž jeden zemřel na rakovinu a druhý na selhání srdce, má ještě další rozměr, a to pomoci lidem, kteří to potřebují. Letos výtěžek ve výši 15 tisíc korun pořadatelé věnovali právě Míšovi Krédlovi. „Bylo nám ctí potkat se s touto rodinou. Jejich vzájemná podpora, láska a úžasná trpělivost, odhodlání by mohly být příkladem i pro nás ostatní. Moc jim držíme palce na této nelehké cestě a věříme, že se stav malého Míši postupně zlepší,“ nechali se slyšet Zbyněk a Vladimír Mrkvičkovi, kteří peníze rodině Krédlových předali.