Tu otázku si klade například starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl (ODS). „Já se ještě s návrhem ministryně Maláčové podrobně neseznámil, ale je to problém, který nejde vyřešit jediným výstřelem. Je sice dobře že stát chce přesvědčit problémové rodiny aby dbaly na vzdělání dětí. Ale co bude pak, co budou dělat lidé, co dávky nedostanou. Tady hrozí zvýšení trestné činnosti,“ konstatoval starosta Tecl.

Co bude dál, tu otázku si dává i starosta Humpolce Karel Kratochvíl. „Samozřejmě nějaké problémové rodiny u nás máme. Souhlasím, že sociální dávky mají být adresné. Plošné rozdávání peněz nemá smysl, ale bojím se, že návrh paní ministryně je příliš radikální,“ podotkl starosta Kratochvíl.

Tvoření s klubkem v chotěbořské knihovně.
Tvoření s klubkem v chotěbořské knihovně

Ministryně Jana Maláčová svůj plán hájí slovy: „Pokud se rodiče o děti nestarají, jestli ráno vstávají, jestli se připravují, tak pokud nefunguje rodina, musí zafungovat stát.“

„Vzít na někoho bič je jednoduché, ale co dál,“ komentoval slova ministryně Petr Tomi, asistent prevence kriminality městské policie Havlíčkův Brod a dodal: „Jsem cikán padesát let a nehodlám to změnit. Každá rodina je jiná, tady nefunguje spolupráce úřadů. Problémové rodiny je potřeba kontrolovat. Když vezmete rodinám dávky, dětem to nepomůže. Navíc hrozí, že některé rodiny začnou peníze opatřovat jinak.“

„Přesně v osm hodin ráno jsme stáli na chodbě a tloukli na dveře,“ popsala svoje zkušenosti Aneta Ouřadová, která pracovala v Chotěboři jako asistentka pro romskou komunitu. Jen tak se podle Anety podařilo přesvědčit rodiny sociálně nepřizpůsobivých, aby svoje děti posílala pravidelně do školy.

Peníze. Ilustrační snímek.
O dotaci na nové hřiště požádá Věžnice znovu

„S návrhem nesouhlasím, z mého pohledu by měl naprosto opačný efekt . Posílení školních absencí, rodinné nestability včetně rozdělování rodin a díky tomu by to ve výsledném efektu přineslo daleko větší náklady státu na řešení problémů,“ vzkázal starosta Třebíče Pavel Pacal.

„Nás se tyto problémy myslím netýkají,“ prohlásil Petr Krábek, vedoucí sociálního odboru města Žďár nad Sázavou a dodal: „U nás ve městě jednu problémovou lokalitu máme, ale snažíme se problémům předcházet.“ Jak dodal, sociální pracovníci rodinám pomáhají.

„Snažíme se jejich problémy řešit včas, než bude pozdě,“ zdůraznil Krábek. Martina Kadlecová z Havlíčkova Brodu vede sociální firmu Semitam a sociální poradenství Nos vadum. „Naši klienti jsou hlavně Romové. Rodiny mají problémy a dluhy. Odebrat dávky nic neřeší. Jen mohou prohloubit jejich pád na dno. Rodiny je třeba přesvědčovat aby daly dětem vzdělání, dohlédnout na to, aby děti do školy posílaly,“ konstatovala Kadlecová