Vymínila si ale, že k zámku dostane navíc i část okolního parku. Právě o této nabídce rodiny Degermee jednalo ve středu v podvečer světelské zastupitelstvo. To se zabývalo výsledky městské soutěže, do které se přihlásili dva zájemci. Kromě zmíněné rodiny ještě společnost Ithaca development. Ta nabídla za zámek o pět milionů korun méně.

„Z našeho podnikatelského záměru vyplývá, že zámek bude i nadále sloužit veřejnosti. Chceme v něm zpřístupnit dvě muzejní expozice. Jedna by byla věnována zámku a výtvarnému umění, druhá pak Světelsku a sklářství," řekla Helena Degermee. Podle ní rodina pro své privátní účely využije pouze jednu desetinu zámku. „Naším záměrem je také pořádání koncertů či menších uměleckých festivalů," pokračovala Degermee.

Investice v řádu desítek milionů

Na otázku, kolik bude muset její rodina do opravy zámku investovat, odpověděla, že půjde o desítky milionů korun.

Zastupitelé nakonec poměrem hlasování 14:4 pověřili radu města, aby s rodinou Degermee o prodeji zámku dále jednala a připravila návrh finální verze kupní smlouvy. „Tu by mělo zastupitelstvo projednat a posléze o ní hlasovat na mimořádném zasedání, které se uskuteční v pondělí 29. července," uvedl Jiří Moučka, tajemník Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou.

Starosta města Jan Tourek byl s rozhodnutím zastupitelstva spokojen. „Veřejnosti zámek zůstane, a to je to nejlepší, co jsme si mohli přát," nechal se slyšet Tourek.

Zastupitelům, kteří hlasovali proti, se nelíbilo, že město chce zámek prodat bez zisku. „Od kraje jsme zámek koupili za  jednadvacet milionů korun. A když ho máme prodat, tak proč ne se ziskem?" ptal se například zastupitel Lukáš Kálenský a navrhoval, aby zastupitelstvo odmítlo nabídky obou účastníků městské soutěže. Zastupitelstvo ale jeho návrh neodsouhlasilo. Jeden ze zastupitelů právě v této souvislosti prohlásil, že v návrhu smlouvy bude obsažen i bod o vysoké smluvní pokutě, kterou město od nabyvatele zámku získá v případě, že ten nedostojí svým závazkům.

„Na prodeji nevyděláme a ještě přijdeme o kus parku. Paní Degermee teď sice slibuje, že tam bude přístup zachován, ale kdo ví, co se bude dít třeba za pět let," konstatovala zastupitelka Eva Kořínková.

V novorenesančním světelském zámku sídlila za druhé světové války německá a od roku 1945 československá vojenská posádka. Zemědělská škola a učiliště, zřízené státem a později Krajem Vysočina, tam působily od poloviny minulého století.  Zhruba před dvěma roky ale učni zámek opustili. Od té doby je objekt v podstatě prázdný.

V zámku sídlí v současné době jen městské muzeum a v jeho Rytířském sále se konají svatby a kulturní akce.