Památkově chráněný most přes řeku Sázavu v Ronově nad Sázavou u Přibyslavi by měl být opraven během letošního roku. Přibyslavská radnice dokončuje přípravy, pak bude vybírat stavební firmu a snažit se získat dotaci.

Ačkoliv je plán radnice zřejmý, znovu se řeší některé technické detaily a rozjíždí se další kolotoč připomínek, na kterých se zatím s památkovým ústavem v Telči přibyslavští radní zcela neshodli. V současné době je most zakonzervovaný a probíhají na něm pravidelné kontroly. Pokud počasí dovolí, chce město začít s rekonstrukcí co nejdřív. Bez ohledu na velké finanční náklady musí být most opraven letos, i kdyby rekonstrukci mělo město platit z vlastního rozpočtu.

„Máme již zpracovaný projekt, k němuž památkový ústav v Telči napsal některé připomínky a technické detaily, ke kterým se ze své pozice vyjádří rovněž město Přibyslav. Celá technická dokumentace bude předložena Stavebnímu úřadu v Havlíčkově Brodě. Následná diskuse nad detaily stavby se bude odvíjet už mezi Stavebním úřadem 
v Havlíčkově Brodě a památkáři," popsal situaci přibyslavský starosta Štefáček.

Může to být ovšem diskuse zajímavá, a vůbec ne jednoduchá. „Jedním ze sporných bodů je například výše mostního parapetu, to znamená zídky tvořící mostní zábradlí, která má podle památkářů činit asi šedesát centimetrů, ale současná zákonná statická norma je devadesát centimetrů, a to se týká i historických památek," zdůraznil Štefáček.

Říční písek?

Ten dodal, že památkáři požadují i takové speciality, jako je písek z místních zdrojů. „To bohužel nejde. Ve středověku se používal písek říční, ale v korytě  pod mostem žádný písek není. Stejně tak v širokém okolí nikdo říční písek nemá, stejně tak jako nelze památkářům vyhovět co do úpravy výše vozovky v sousedství kamenného zábradlí mostu, neboť v průběhu let se vozovka několikrát změnila," podotkl starosta.

Jakmile bude vydáno stavební povolení, chce město uspořádat výběrové řízení 
na dodavatele stavby. „Samozřejmě, stěžejním problémem jsou finance. Vzhledem k tomu, že památkáři odmítli náš původní projekt, cena stavby narostla, z plánovaných sto tisíc korun na tři až čtyři miliony korun," pokračoval starosta Přibyslavi Štefáček.

„Chceme proto požádat o dotace všude, kde to jen bude možné. Jedna z možností  je Kraj Vysočina, havarijní fond Ministerstva kultury a pak různé odbory památkové péče. Jestli se nám nepodaří zajistit dotace, budeme muset opravu financovat z rozpočtu města Přibyslav, doufám a věřím, že v takovém případě to pochopí i zastupitelé," konstatoval starosta.

Střední část mostu je rozebrána a překrytá fólií, stavba je zakonzervovaná a čeká se na nejvhodnější příležitost ke stavbě.

Pravidelnou kontrolu na něm provádějí hasiči, tak i sousedé v nejbližším okolí. „Teď nedávno, jak se zvedala voda, jsem tam i já byl každý den," podotkl Štefáček. Přívaly vody by prý mostu vadit neměly, škodit by ale mohly hromadící se ledové kry.

Díky tomu, že město nechalo upravit průtok vody pod mostními oblouky, neměla by most ohrozit ani povodeň. Hlavní části mostu se budou opravovat ručně, což je podle starosty jeden z hlavních důvodů obrovského nárůstu ceny stavby. Jen samotný projekt mostu, který by už měl památkářům vyhovovat, stál několik desítek tisíc.

Památka pocházející asi z 16. století je v havarijním stavu už dlouhou dobu.
Její těžké poničení zavinily zimní tuhé mrazy a narážení ledových ker do mostních pilířů při jarním tání, letní silné deště a následně i traktor s vlekem, pod kterým se propadla konstrukce.
Ronov je místní částí Přibyslavi. Tříobloukový most, který je dlouhý téměř čtyřicet metrů, tam překlenuje Sázavu a patří mezi nejvýznamnější památky regionu. Vede po něm místní silnice k části domů ve vsi.