„Já našel houby náhodou při návštěvě jednoho vesnického hřbitova. Bylo jich tam asi dvacet. Kováři a nějaký modrák,“ svěřil se Lubomír Zach z Havlíčkova Brodu. Podle Pejchala to je možné. „Jestli na tom hřbitově rostly vysoké stromy, byl tam stín a vlhkost a ještě se tam přehnala nějaká bouřka, měl nálezce štěstí,“ poznamenal mykolog. Aktuálně mohou houbaři najít hlavně hřiby kováře, koloděje, lidově modráka, a sem tam nějakou růžovku.

Na Vysočině je podle mykologa na houby nyní příliš teplo a sucho. „Aspoň v těch lokalitách, kam já chodím. Příští týden hlásí teploty vysoko nad třicet stupňů. Takže na Vysočině houby neporostou a jestli se počasí neumoudří, houbařská sezona nebude stát za nic,“ dodal s tím, že nadšení houbaři toužící po plných koších mají šanci na úlovky, ale daleko za hranicemi Vysočiny. „Slyšel jsem, že houbaři vozí plné koše z lesů na Šumavě, v severních Čechách nebo v Jeseníkách,“ dodal.

Nová silnice V Údolí. Foto: se souhlasem města
K parcelám ve Ždírci nad Doubravou vede nová silnice

Houbařským nadšencům vycházejí vstříc i meteorologové. Český hydrometeorologický ústav (ČHMú) vydal speciální mapu, pravidelně ji aktualizuje. „Velice názorně dostanete informaci o možném růstu hub na území celé naší republiky s ohledem na aktuální srážky a teploty,“ upozornil na mapu Jan Doležal z ČHMÚ.

Čím červenější je barva na mapě, tím menší šance je v této lokalitě houby najít. Naopak čím zeleněji, tím lépe. Takže ve současné době je možnost najít houby na Vysočině nízká. Naopak plné koše slibují jižní Čechy, Šumava nebo sever Moravy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMú) vydal speciální mapu pro houbaře:

Občas rostou. Kde nejvíc, poradí mapa.Občas rostou. Kde nejvíc, poradí mapa.Zdroj: Se souhlasem ČHMÚ

Obecně podle meteorologů platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (asi deset dní po nich) a následném teplém (nikoli však horkém) počasí, nejvíce v rozmezí července a září. Základem růstu je dobrá nasycenost půdy vodou. Při tvorbě mapy pracují meteorologové podle Doležala s Českou mykologickou společností.