Podílelo se na ní společně Sdružení přátel železnice a Veterán klub Úsobí. „Jedná se skutečnou událost k níž v obci Rozsochatec koncem války došlo. Velitel odstaveného německého vlaku se rozhodl nejdřív vzdát, když slyšel, že se v Praze během povstání bojuje. Toho využili místní odvážlivci společně s partyzány, ale německý velitel si nakonec kapitulaci rozmyslel,“ načrtl základní rámec příběhu Jaroslav Mrkvička, autor scénáře z Veterán klubu Úsobí.

Atmosféra jako ve filmu

Rekonstrukce bitvy, která mimochodem neskončila pro české partyzány příliš šťastně, se zúčastnilo asi 60 komparsistů. Většinou členů Veterán klubu společně s divadelními ochotníky z Přibyslavi.

Mezi příslušníky Veterán klubu, který si pro sobotní představení oblékl unifomu wermachtu, byl například pan Karel.

„Členem klubu jsem prakticky od založení, zúčastňoval jsem se jeho akcí v době, kdy jsem byl ještě malý kluk,“ pochlubil se pan Karel. Na podobných akcích ho prý nejvíc láká atmosféra téměř jako na divadle nebo ve filmu. Pak setkání se stejně zaměřenými kamarády.

Podobná představení pořádá Veterán klub aspoň jednou ročně. V Rozsochatci se rekonstrukce vojenské bitvy konala poprvé. V minulosti se na ně příznivci vojenské historie mohli vypravit například do Bílku u Chotěboře nebo do Úsobí.

Během bitev nechybějí nikdy ani různé výbušné efekty, které pro Veterán klub zajišťuje odborný pyrotechnik Daniel Kaňovský z Uherského Hradiště.