VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybář Tonda Pleskač: Když chci být úspěšný, musím umět ryby přelstít

Libice nad Doubravou - Říkají jim tiší blázni. Dlouhé hodiny bez hnutí a bez slova dokážou sedět na břehu a čekat na ten správný okamžik.

27.11.2017
SDÍLEJ:

Závodní rybolov – to není vysedávání na břehu. Tonda musí za rybou chodit v řece.Foto: archiv A.P.

Nemusí se také ale dít zhola nic. To je však jen jeden z mýtů, které při závodním rybolovu vůbec neplatí. Naopak, je to akce, adrenalin i vzrušení. Důležité je na nic nečekat a chytat ryby tam, kde opravdu jsou. To všechno má v malíku Antonín Pleskač (15) z Libice nad Doubravou, první Chotěbořák, který se zúčastnil mistrovství světa v muškaření a velká naděje rybářského sportu do budoucna.

Na letošních mistrovstvích světa v muškaření, které se konalo v Slovinsku, sis prý nevedl vůbec špatně.
Byli jsme tam jako český tým. Ze třinácti družstev jsme skončili pátí, což je dobrý výsledek. Já jsem byl na mezinárodních závodech v podstatě poprvé. Určitě mám co zdokonalovat, ale ve světové konkurenci jsem obstál. V kategorii Juniorů jsem nováčkem, soutěží tam kluci od patnácti do devatenácti let, já jsem byl nejmladší. Myslím si ale, že jsem se neztratil.

Na světovém šampionátu jsi byl jako první Chotěbořák. Určitě to bylo zavazující. Měl jsi trému?
Ani ne. Bral jsem to jako normální závod. Jiné to bylo jen v tom, že se tam mluvilo cizím jazykem (úsměv).

Měl jsi šanci si trať dopředu prohlédnout?
Ano, jeli jsme tam sedm dní dopředu právě proto, abychom se podívali na řeku a vše si odzkoušeli. Vybírali jsme mouchy, vlasce, aklimatizovali se. Chtěl bych touto cestou poděkovat Městu Chotěboř a Českému rybářskému svazu, kteří nám na tuto cestu poskytli finanční prostředky. Bez nich bychom to jen těžko dali dohromady.

Nedávno jsi byl sbírat zkušenosti v Jihoafrické republice, kde jsi byl s týmem České reprezentace. Mimo jiné ses zúčastnil i jejich mezinárodního mistrovství juniorů v muškaření. Jaké poznatky sis odsud přivezl? Případně, na čem bys měl pracovat?
Pro mne to nebylo ani tak soustředění jako tvrdý trénink. Kromě toho, že jsme tam měli vytvořené stejné podmínky jako na mistrovství světa, tak jsme si mohli vyzkoušet i zbrusu novou věc, a to chytání naprosto jiné ryby, než jsme zvyklí v tuzemských podmínkách. Yellow fish je typická teplomilná ryba, jen třikrát tak silnější jako pstruh ve stejné velikosti. Tudíž se musí použít silnější nářadí na to, aby ji člověk vytáhl. Pro mne to byla zcela nová zkušenost. Chytali a soutěžili jsme na řekách Vaal a Orange.

Jak jsi obstál v mezinárodní konkurenci?
V jednotlivcích mi první místo uteklo jenom těsně, skončil jsem nakonec druhý. V týmech jsme s velkým náskokem zvítězili.

Rybaření se věnuješ osm let. Co všechno to obnáší a kdo tě k rybaření přivedl?
Ač se to možná nezdá, tak musím trénovat tak jako u každého jiného sportu. Chodím chytat ryby, trénuji vázání. Zkouším různé způsoby, jak rybu chytit, jak ji přelstít. Jedno závodní kolo trvá tři hodiny a v úseku 150 metrů musím chytit co nejvíce bodovatelných ryb – ve Slovinsku to byl například pstruh, lipan, jelec a parma. Každá ryba měla mít míru, od které se bodovala: u pstruha to bylo 25 centimetrů, u ostatních ryb 30. Vyhrává samozřejmě ten, kdo za ty tři hodiny uloví nejvíce ryb. A kdo mě k tomu přivedl? V naší rodině skoro všichni chytají ryby – od pradědů, přes dědy a bratrance. A když jsem si dělal povolenku v rybářském kroužku, všiml si mě Jirka Pejchar, můj nynější trenér. Řekl mi, že bych to mohl zkusit závodně.

Jako laikovi mi přijde, že chytání ryb je víceméně o štěstí. Dá se vůbec udělat na závodech nějaká taktika?
Štěstí v tom hraje jen malou roli. Dá se to hodně ovlivnit. Je ale potřeba znát nejenom druhy ryb, ale i to, v jakém prostředí se pohybují. Ne každá ryba stojí v proudu. Některé jsou spíš v tišině, jiné zase v mělčině u břehu. Například takový jelec bude stát spíš ve břehu než v prudkém proudu. Musím být informovaný a vědět, co a jak. Ale baví mě to.

Rybolov je dle mého názoru velká pohoda. Stojíš na břehu, nahodíš a čekáš…
Trochu bych to poopravil: většinu času trávím ve vodě a za rybou chodím. Před závodem si musím umět přečíst řeku, abych dokázal rybu chytit takřka v každém místě. Normálnímu rybáři je například jedno, za jak dlouho něco uloví, já musím být rychlý, musím stihnout v určitém čase navázat, nezdržovat se zbytečnostmi, a chytat co nejrychleji. To třeba znamená i nenahazovat v místě, kde ryby nikdy nebudou stát. Během závodu si musím udělat plán, rozvrhnout si čas tak, aby mi zbyl v případě, že se budu muset na některá místa vracet.

A co další z mýtů: třeba, že při rybolovu musí být úplné ticho?
Povzbuzování nevadí. Často se mi stane, že na mě ze břehu trenér křičí, pokud něco dělám špatně nebo něco přehlížím. Nežádoucí jsou spíše vibrace.

Svůj čas dělíš mezi rybaření a hokej. Jak to zvládáš? Oba sporty si zřejmě vyžadují plné nasazení.
V zimě se věnuji převážně hokeji, jaro a léto pak patří rybolovu. Ale pravdou je, že hokejové tréninky občas nestíhám tak, jak bych si představoval, což mě mrzí i kvůli spoluhráčům a trenérovi. Snažím se rozdělit si čas tak, abych ani jedno neošidil. Je to však čím dál náročnější. Hlavně teď, když jsem nastoupil na chotěbořské gymnázium.

Pokud člověk dělá nějaký sport, tak musí hodně trénovat. A trénink je dril. U rybaření to zase tak tvrdé nebude, nebo se pletu?
Při tréninku si spíše odpočinu, to je fakt (smích). A často si chodím zarybařit jen tak, na Doubravu. Pročistím si u toho hlavu. Ale doma trénuji nejčastěji převazování, abych byl rychlý, pokud se mi něco zamotá. Vážu obyčejně čtyři uzly. Umím to udělat do minuty, což je dobrý čas.

Tak jako ostatní sporty ani rybaření není nejlevnější záležitost. Profesionální vybavení stojí kolem 20 tisíc korun. Zažil si však období ryze amatérské, kdy jsi jako kluk chytal na to, co bylo po ruce?
Určitě ano. S klukama jsme kdysi chodili u nás, v Libici, na rybník. Neměli jsme žádné extra pruty, jen klacky, na které jsme si uvázali vlasec. Dá se na to něco chytnout, mělo to své kouzlo.

Jaké máš ambice do příští sezony?
Určitě bych chtěl získat medaili na světovém šampionátu. Rád bych ještě touto cestou poděkoval mým rodičům, kteří mne absolutně podporují a drží mi palce a pak trenérovi Jirkovi, jenž je pro mne neustálou motivací a žene mě dopředu.

Asistent trenéra české reprezentace a manažer juniorské reprezentace Jiří Pejchar o Antonínu Pleskačovi
Juniorům se v Chotěboři věnuji od roku 2003. V roce 2004 jsme se snažili kvalifikovat s Martinem Kotilem na mistrovství světa, ale neuspěli jsme. Od té doby jsme neměli žádný výraznější úspěch. Až pak přišel Tonda. Závodit začal v deseti letech a už od začátku bylo jasné, že je to velký talent a má na to, aby se prosadil i v mezinárodní konkurenci. Momentálně vede žebříček České republiky, takže má jistotu, že se dostane na světový šampionát do Polska příští rok. A tam už nepojede jako nováček, ale jako závodník vyzbrojený zkušenostmi a odhodláním. I když je v této kategorii na nejnižší věkové hranici, přesto se pravidelně umísťuje na nejvyšších příčkách. Pro mne je jeho úspěch hnacím motorem a obrovskou motivací, kterou jsem po chudých letech bez úspěchu už velmi potřeboval. 

Antonín Pleskač (15)

Pochází z Libice nad Doubravou
Studuje na Gymnáziu Chotěboř
Závodně rybaří a hraje hokej
Rád by získal medaili na světovém šampionátu v muškaření
Nejlepší odpočinek: sledování seriálů
Největší podpora: od rodičů
Největší úspěchy: 2. místo na monfish boat cup, 3. místo na Velké ceně jizery

Erika Nováková

Autor: Redakce

27.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 14 800 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče asistent/ka v chráněném bydlení a v centru denních služeb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - SŠ, VOŠ, VŠ sociální, spec. ped., aj., popř. akreditovaný kurz pro prac. v soc. službách, zručnost, kreativita, komunikativnost, organizační schopnosti, otevřenost pro lidi s mentálním postižením, - výhodou: praxe s lidmi s postižením, hra na hudební nástroj, - práce s klienty v chráněném bydlení - pomoc s vařením, hygienou, rozvoj jejich schopností, individuální plánování, související dokumentace služby, doprovod na úřady, k lékaři, na kulturní akce, aj., - práce s klienty v centru denních služeb - svoz klientů, doprovod na nákupy, podpora v dílnách - výtvarná, hudební, aktivizační činnosti s klienty, související dokumentace, individuální plánování aj., Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Benediktus z.s. - pracoviště, 583 01 Chotěboř. Informace: Radka Jindrová, +420 731 402 231.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 22 000 Kč

Skláři dutého, lisovaného a technického skla sklář - foukač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - ruční výroba olovnatého křišťálu, - prac. doba PO-PÁ 6-14 hodin, Osobní kontakt možný pro předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Crystal glamour, a.s., 582 31 Okrouhlice. Informace: Václav Hrubý, +420 603 482 771.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 400 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: - místo výkonu práce: okres Havlíčkův Brod, - práce na stavbách, ve výškách, - osobní kontakt možný každé pondělí od 7. do 9. hodiny. Pracoviště: Kinstas group s.r.o. - kancelář, U Pošty, č.p. 47, 582 63 Ždírec nad Doubravou. Informace: Yevhen Katorhin, +420 777 203 338.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný dělník ve výrobě (pouze pro OZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Jaroslav starý - delikates js, Dobrovského, č.p. 2366, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Jaroslav Starý, +420 724 950 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Proměňování šancí. To přineslo Leštině úspěch, v podobě vítězství v Dobroníně. Kde vyhrála v přestřelce 3:4.

Havlíčkobrodské derby ovládly domácí celky

Fotbalisté Štoků (v modrém) prohráli na jaře teprve podruhé, a hned se museli poroučet z vedoucí pozice tabulky Vystřídal je Humpolec B.

Štoky přišly o první místo. Podruhé padly

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

V kraji začalo podrobné zkoumání zvonů

Vysočina – Jihlavské muzeum začalo zkoumat zvony na Vysočině. Rozsáhlý projekt bude trvat pět let a ve třech okresech si klade za cíl zadokumentovat každý zvon.

Republikové finále si zahrají žáci Velkého Meziříčí

Vysočina - Soutěživost, obrovský zápal do hry, skvělé výkony mladých fotbalových nadějí, tak přesně to nabídlo pondělní krajské kolo 21. ročníku McDonald´s Cupu, jehož patronem je Jaromír Zmrhal. A právě v Jihlavě bojovaly výběry základních škol o to, který z šesti týmů se za týden setká s fotbalistou SK Slavia Praha a zahraje si na závěrečném dvoudenním celorepublikovém finále v Ústí nad Labem.

Opravy by se mohla dočkat i studánka z Chotěbořska

Havlíčkobrodsko – V květnu odstartoval již druhý ročník projektu Živé studánky. O obnově studánek v sedmi krajích České republiky může rozhodnout veřejnost prostřednictvím svých hlasů na webu zivestudanky.cz. O prvenství se uchází i dvě studánky z Chotěbořska. Studánka nad Korytem a U Vodárny. Hlasování končí 30. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT