Ty se  řadí mezi nejstarší závody vyznavačů Petrova cechu u nás. Vždyť první závody rybářský spolek ve Světlé uspořádal v roce 1938, byť to tehdy nebylo na rybníku, ale na řece Sázavě.

Závody na zámeckých rybnících si získaly značnou popularitu, vždyť v sobotu přijeli rybáři nejen z našeho regionu, ale například ze Žďáru nad Sázavou, Žirovnice, Jindřichova Hradce, Poděbrad, Kolína, Benešova, ale také třeba z Frýdku Místku nebo Tábora, a nebyli to pouze muži. Své rybářské nádobíčko si vybalily i tři ženy, nejlepší z nich Andrea Kalčicová z Čáslavi skončila na 57. místě.

Lovilo se na jeden prut, ulovené ušlechtilé ryby se počítaly co  centimetr to bod, plevelná ryba kus za 5 bodů. Že rybaření není pouze o štěstí, ale musí se to umět, to potvrdili letošní medailisté. Například třetí v pořadí Petr Musílek z Chotěboře startoval ve Světlé pětkrát a vždy se umístil do třetího místa, dvakrát dokonce zvítězil. Letošní vítěz Jiří Vagenknecht z Pardubic byl vloni třetí. Na pomyslné stupně vítězů se letos dostal také domácí  Jiří Klement a nechyběl ani bývalý volejbalový reprezentant Peter Pláteník, který byl klasifikován na jedenadvacátém místě.

Spokojený byl i ředitel závodu a předseda pořádající Místní organizace Českého rybářského svazu Jaroslav Beránek. „Ráno déšť nevěštil nic dobrého, ale nakonec nám počasí přálo. 81 startujících je slušný počet a ryby braly, však jsme do rybníků před závody vysadili 30 metráků ryb. Pouze 13 soutěžících nemělo štěstí a zůstalo bez úlovku."

Pořadí: 1. Jiří Vagenknecht (Pardubice) 1 100 bodů, 2. Jiří Klement (Světlá nad Sázavou) 1 091, 3. Petr Musílek (Chotěboř) 836. 

Jiří Víšek