„Na přírůstky tržních ryb a především pak kapra určeného na předvánoční trh to naštěstí zásadní vliv nemělo. U kapra jsme dosáhli průměrné hmotnosti kolem tří kilogramů," uvedl Josef Nikl z chotěbořského Rybářství Vysočiny. „Faktem nicméně zůstává, že s tak minimálními přítoky do rybníků, na kterých hospodaříme, jsme se již dlouho nesetkali," pokračoval Nikl a situaci ilustroval na Řece, největším rybníku Havlíčkobrodska. Její hladina byla letos, a to v porovnání s předcházejícími léty, zhruba o pětadvacet procent níž. „Málo vody jsme ale ještě nedávno měli i v sádkách v Havlíčkově Brodě. Naštěstí minulý týden zapršelo a vody v Žabinci, potoku, který sádky zásobuje, přibylo. Kdyby k tomu nedošlo, neměli bychom v podstatě ryby z podzimních výlovů kam umístit," konstatoval Nikl.

Podobné obavy měli ale také rybáři žďárské společnosti Kinský Žďár, kteří hospodaří mimo jiné i na rybnících na pomezí havlíčkobrodského a jihlavského okresu. Ti pro bezproblémový chod sádek ve Žďáru nad Sázavou potřebují dostatečné množství vody z Pilské nádrže.

Její hladina je ale v současné době asi metr a půl pod normálem a přítok řeky Sázavy ji plní jen velmi pozvolna. Sucho a minimální srážky mají totiž na svědomí i neobvykle nízkou hladinu nedalekého Velkého Dářka, z něhož vytéká.

I z tohoto důvodu museli rybáři posunout termíny výlovů některých výlovů. „Řeku lovíme se zhruba čtrnáctidenním zpožděním teď v sobotu," řekl Nikl.

Přesný termín výlovu Velkého Dářka, největšího rybníka Vysočiny, rybáři také ještě neurčili.

„Dnes lovíme Nový rybník, který leží těsně pod ním, a Velké Dářko přijde na řadu až někdy v polovině listopadu," avizoval Petr Kulhánek, vedoucí úseku rybářství a zemědělství společnosti Kinský Žďár.