„Projektem na výstavbu dětského hřiště jsme se  intenzivně zabývali na počátku  loňského roku. Plánovali jsme zásadnější přestavbu zahrady mateřské školy, kde jsme chtěli zbudovat kvalitní dětské hřiště. Protože finanční náklady takové přestavby, která dnes musí splňovat velmi přísné normy, přesahovaly možnosti obecního rozpočtu, pokusili jsme se na ni  získat dotaci," říká starosta Ondřej Čapek.

Pro vypracování projektu přestavby obec využila tři nabídky od firem, které se výstavbou hřišť zabývají. Z nich si obec vytvořila vlastní představu, vyhovující místním podmínkám. „Naším plánem ale bylo zvládnout investici svépomocí, abychom ušetřili finance a dali případně šanci místním řemeslníkům podílet se na zakázce," zdůrazňuje starosta. Do plánování hřiště se podle starosty Čapka aktivně zapojily učitelky z mateřské školy a také děti, které si zkusily modelovat svoji představu hřiště. Výsledný projekt obsahoval několik zajímavých moderních herních prvků, třeba takzvaný domeček nabízející dvě kreslící tabule a několik houpaček.

„Počítal samozřejmě s tím, že by nový prostor byl přístupný pro všechny zájemce z řad dětí a rodičů, tedy ne pouze pro děti ze školky," upřesňuje starosta.

Žadatelů bylo moc

Takto vypracovanou dokumentaci obec Víska zaslala na Ministerstvo pro místní rozvoj, které nabízelo dotační projekt na výstavbu dětských hřišť.

„Příslušný program poskytoval možnost čerpat 70 procent nákladů na výstavbu, a to do výše až 400 tisíc korun. Obec by se tak podílela zbývajícími 30 procenty nákladů, tedy maximální výše příspěvku obce by byla 170 tisíc korun. Bohužel s žádostí o dotaci jsme tentokrát neuspěli. Důvodem byl velký, dokonce trojnásobný převis žadatelů. S největší pravděpodobností hrál roli i fakt, že Víska od ministerstva relativně nedávno získala částku 250 tisíc korun na zasíťování obecních parcel. Nicméně žádost o dotaci máme připravenou a v příštím roce se s ní pokusíme uspět znovu," konstatuje starosta. Zkvalitnit herní zázemí školky se nakonec podařilo podle Čapka alespoň tím, že byl pro děti zakoupen  nový dětský domeček.

Ten byl po zastřešení a úpravách obecního zaměstnance Jana Hořínka předán během loňského podzimu svěřencům školy k užívání.

Mateřská škola ve Vísce má na Chotěbořsku skvělou pověst.

Přestože se jedná o „venkovskou" školku, nabízí rodičům speciální služby logopeda a péči pro postižené děti. Tyto děti mají ve školce zaručený individuální přístup a rodiče zase cenově výhodné „školkovné".