Jak informoval obyvatele prostřednictvím místního zpravodaje starosta Pavel Chlád, v září loňského roku kontaktovala zástupkyně České pošty vedení obce Dolní Město s tím, že by v obci mohla být zřízena Pošta Partner, kdy je provozovatelem pošty sama obec.

Má to ovšem svoje výhody, ale také nevýhody. Zastupitelstvo obce na svém zasedání debatovalo o možnosti poštu převzít, ovšem ve spolupráci se sousední Lipnicí, která řeší stejný problém. I tam se o převodu pošty diskutovalo. Konečné rozhodnutí ale v Dolním Městě nepadlo.

Zastupitelé celou věc odložili, dokud nebudou mít jasno za jakých podmínek by měla obec poštu provozovat. Navíc chtějí zastupitelé řešit celou situaci ve spolupráci se sousední Lipnicí nad Sázavou tak, aby si obě obce mohly vzájemně vypomáhat a poskytovat informace. „Každopádně pošta v Dolním Městě by pošta měla zůstat,“ vzkázal obyvatelům obce starosta Chlád.

V současné době provozuje poštovní služby na Havlíčkobrodsku již několik obecních úřadů. Konkrétně jde například o Oudoleň, Tis, Sázavku, Kámen, Kamennou Lhotu a Leštinu u Světlé.  Lučici si povinnosti České pošty vzal na svá bedra tamní obecní úřad s nákladem zhruba sto tisíc ročně. „My jsme vlastně neměli na výběr,“ konstatovala starostka obce Petra Vrzáková.

Jak vysvětlila, nejdřív Česká pošta oznámila obecnímu úřadu v Lučici, že u nich poštu zruší. „Ale na základě protestů Svazu měst a obcí Česká pošta přišla s projektem převodu pošty na obec.Pro obecní úřad v Lučici to znamená, že vystaví bývalé pracovnici České pošty novou pracovní smlouvu a ta se stane zaměstnancem obce. „Samozřejmě s tím na nás padá i povinnost zajistit za pošťačku zástup, pokud by onemocněla, takže se na pracovnici pošty školila i naše hospodářka,“ vysvětlila starostka.