Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S uměleckou školou získala Přibyslav své malé Rudolfinum

Přibyslav – Dnem otevřených dveří a slavnostním koncertem začal v pátek odpoledne oficiálně provoz nové Základní umělecké školy J. V. Stamice v Přibyslavi.

30.1.2017
SDÍLEJ:

Jednou z osmi nových učeben je i houslová třída Jitky Němcové.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Nachází se v budově na Bechyňově náměstí, která prošla náročnou a drahou rekonstrukcí.

„Při zadání projektu jsme měli na mysli dva hlavní cíle. Prvním z nich bylo vybudovat prostory pro školu tak, aby především funkčně vyhovovaly všem důležitým kritériím, počínaje hygienou až po akustické požadavky. O to se postaral projektant František Kerber ve spolupráci s ředitelem Jindřichem Mackem," informoval starosta Martin Kamarád. Budova ZUŠ je navíc stavebně propojena přímo s vedlejší základní školou.

Druhý požadavek vycházel ze skutečnosti, že součástí rekonstrukce celého objektu školy byla i modernizace školy a zateplení sousední školní jídelny. Do akce investovala Přibyslav více než 11 milionů korun. Vše z městského rozpočtu.

Důstojné prostory

Jedním z rodičů, kteří si nenechali návštěvu nové ZUŠ ujít, byla Věra Kněžíková ze Žďárska. „Moje dítě chodí do umělecké školy od první třídy. Učí se hrát na akordeon. Škola má skvělé výsledky, teď navíc i důstojné prostory. Líbí se mi snadná dostupnost blízko autobusového nádraží v centru města, což znamená i vyšší bezpečnost. Bude sem chodit i mé druhé dítě. Už jsem ho nechala zapsat na hodiny klavíru," uvedla maminka. ZUŠ v Přibyslavi sídlila několik let ve staré budově poblíž fotbalového stadionu pod kulturním domem.

Moderní prostory nabízejí nyní žákům i pedagogům osm specializovaných učeben. V jedné z nich bude učit hru na akordeon mladičká pedagožka Jitka Baštová.

„V hudební škole učím už asi deset let. S novými prostorami jsem spokojená, škola je krásná a hlavně v každé třídě je vynikající akustika, kterou zajišťují speciální akustické panely na zdech podle toho, na jaký nástroj se ve třídě učí, čímž se může pochlubit jen málo škol v republice, něco takového má pražské Rudolfinum," vysvětlila Baštová. Odhlučněný je i strop každé třídy, její třída je navíc vybavena zvláštní soustavou zrcadel, aby každý žák viděl, zda při hodině drží nástroj správně.

Adéla Vykoukalová, jedna ze žákyň hudební školy se svěřila, že se teď na hodiny bude těšit ještě víc než dřív, a to se hře na akordeon učí již sedm let. Samozřejmě i nějaká chybička se najde. Podle učitelky hry na housle Jitky Němcové bohužel její třída doplácí na skutečnost, že sousedí přímo s budovou základní školy, takže v učeb-ně je třeba svítit po celý den.

Křídla za statisíce

Na co je umělecká škola podle ředitele Jindřicha Macka patřičně hrdá, je nový koncertní sál pro 60 posluchačů. „Zvláštní akustický baldachýn nad pódiem rozvádí zvuk do sálu, boční stěny zabraňují takzvané třepotavé ozvěně, zadní stěna se speciálními akustickými panely vrací proudící zvuk takovým způsobem, že zajistí posluchačům ojedinělý hudební zážitek," konstatoval ředitel. Centrem koncertního sálu je pódium, na kterém se vyjímá majestátní cenné koncertní křídlo z roku 1901 Carl Bechstain.

„Ve škole jich máme celkem pět. Jejich cena je na běžném trhu těžko vyčíslitelná. Pocházejí z počátku 20. století. Každý prošel generálkou. Oprava jednoho nástroje přišla na 100 tisíc," zdůraznil ředitel Macek. Jak dodal, po takových důstojných prostorách umělecká škola v Přibyslavi toužila již téměř 20 let.

Srdeční záležitost pro projektanta

Z pohledu projektanta Františka Kerbra, který z Přibyslavi pochází a sám zde kdysi v mládí tehdejší Lidovou školu umění navštěvoval, byly prostory domu číslo 35 pro stavební úpravy „jako dělané". Práce byla pro něj téměř srdeční záležitost. „Ve spolupráci s odbornou firmou Aveton se nám podařilo projekčně navrhnout, myslím, velmi slušné prostory pro hudební výuku," podotkl projektant.

A na závěr něco málo z historie. Dům, kde sídlí dnes základní umělecká škola, pochází z konce devatenáctého století. Byl to měšťanský dům, který patřil rodině Pernerových. Pak zde byla prodejna octa, po roce 1948 se dům stal součástí základní školy. Dožily zde i jeho poslední majitelky.

Autor: Štěpánka Saadouni

30.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení