Za svou práci teď zdravotníci dostali od státu poukaz do lázní, aby si odpočinuli. Zatímco v některých nemocnicích je zájem o něj enormní, jinde ho nejspíš nechají propadnout.

Lékaři, sestry a další zdravotnický personál, který se staral o pacienty pozitivní na covid, si mohou vybrat příspěvek ve výši osmi tisíc korun, který lze použít nejen na lázeňskou péči, ale také na rehabilitační a psychologické služby.

Právě v Nemocnici Pelhřimov je zájem o něj největší. „Pracuje u nás 564 zdravotníků s minimálně polovičním úvazkem, což byla základní podmínka dotace. Příspěvek využije 204 z nich,“ uvedla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

Zpěvačka Helena Vondráčková.
Nestárnoucí Helena: Vondráčková zazpívá v Pelhřimově, lístky rychle mizí

Lucie Marešová s jeho přijetím neváhala. „Už mám objednaný pobyt v Karlových Varech. Těším se, že zas chvilku bude někdo pečovat o nás a načerpáme tam tolik potřebnou energii pro další fungování. Už to opravdu potřebujeme,“ svěřila se.

Jak dodala, v uplynulém roce si sáhla na dno svých fyzických a především psychických možností. „Dokázali jsme vytvořit skvělý tým a všichni se snažili pracovat na maximum. Často jsem však jezdila ze služby domů a plakala jsem. Doma jsem pro svou rodinu nebyla schopná fungovat. Jsem ráda, že je to za námi a nerada bych to zažila znovu,“ podotkla Marešová.

Zájem zdravotníků na Vysočině

Nemocnice Jihlava: 130
Nemocnice Havlíčkův Brod: 90
Nemocnice Pelhřimov: 204
Nemocnice Nové Město na Moravě: 190
Nemocnice Třebíč: 61

Spolu s ní se na zasloužený odpočinek těší i zdravotníci z jihlavské a novoměstské nemocnice. „Ten zájem je opravdu velký. Pět z nich jsme dokonce museli vyškrtnout, protože nesplňovali podmínky dané ministerstvem,“ potvrdila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. „Zdravotníci se doptávali, jaké jsou možnosti, tak jsme jim i radili, kam mohou jet,“ dodala.

Naopak v Třebíči hodlá tuto možnost využít jen zlomek personálu. „Na covid stanicích pracovalo 835 zdravotníků, kteří splňují podmínky nároku na nefinanční benefit. Ke včerejšímu dni se o něj přihlásilo jednašedesát z nich,“ informovala mluvčí tamní nemocnice Jitka Mácová.

Podobně vlažný je zájem i v havlíčkobrodské nemocnici. Tady do lázní podle mluvčí Petry Černo pojede devadesát zdravotníků.

Za svou práci ale nezůstali bez odměn ani ti, kteří příspěvek na lázně čerpat nechtějí. Jak některé mluvčí potvrdily, na konci roku dostali ke svým výplatám speciální odměny. „A tím nejsou myšleny ty od ministerstva zdravotnictví,“ upozornila na závěr Petra Černo.