Úpravy dvorního traktu, založení trávníků a osázení dřevin budou provedeny na jaře. Oprava historického objektu Staré radnice, včetně předchozích dvou etap, přijde město na 50 miliónů korun.

Hlavní sál, který byl dříve vymalovaný nažluto, bude po rekonstrukci už pouze v odstínu jednotné šedobílé barvy.

,,Chceme se tímto krokem vrátit do doby končící renesance a nastupujícího baroka, kdy se takto jednoduchá výmalba používala," vysvětlil místostarosta města Libor Honzárek. Ten také zmínil další doplňky sálu. Nové bude osvětlení, jehož hlavní část by měly tvořit tři svěšené lustry, které se svým vzhledem mají podobat velkým zámeckým lustrům. Vyrobeny budou z kovu a ve střízlivém tvarování.

,,Podlaha bude z masivních dřevěných fošen a původní koženkové lavice budou nahrazeny soudobějším nábytkem, který by měl umožnit variabilní využívání sálu; tedy nejen pro koncerty a přednášky, ale například i pro výstavy, rauty či jiné aktivity vyžadující volnou plochu sálu," řekl dále k úpravám Honzárek. Více dozadu se podle jeho slov posune i pódium, čímž se získá větší prostor. Sál po rekonstrukci pojme 150 až 180 sedících diváků.

V současné době v sále probíhá i instalace vzduchotechniky. Jedná se o kvalitní technologii, která zajistí výměnu vzduchu, aby byl čerstvý, předehřátý a měl správnou vlhkost.

Nečekaný objev historických maleb

,,Dříve, když se v sále sešlo kolem 150 lidí, tak tam za hodinu byl zcela vydýchaný vzduch. Musela se proto otevřít okna a v zimě lidem v zadních řadách bylo chladno a v létě byl zase slyšet hluk z venku. Teď již bude vše uzavřené a upravený a dýchatelný vzduch bude převáděn z technologie nainstalované na půdě," vysvětlil Honzárek.

Ještě výraznějšími úpravami projde místnost vedle hlavního sálu, která původně sloužila převážně jako šatna, nebo se v ní připravovali hosté na různá vystoupení. Při rekonstrukci v ní totiž bylo nečekaně objeveno několik typů historických maleb, které pocházejí z 18. století.

Malby mají podobu antických sloupů, na nichž jsou i různé rostlinné motivy, a na mnoha rozsáhlých plochách se dochovaly ve velmi slušné kvalitě.

,,Přesně v tomhle duchu bude místnost znovu vymalována už zhruba za měsíc," líčí Libor Honzárek a dodává, že původní stropní podhledová konstrukce se nedochovala, a tak bude použit protipožární sádrokarton.

Tato místnost vedle hlavního sálu by později mohla sloužit hned několika účelům.

,,Byl by to například dobrý reprezentativní salónek. Když k nám přijede nějaká významná návštěva, mohli bychom ji přivést právě sem. Případně by se tu svátečně mohla konat zasedání rady, výborů a podobně," říká Honzíček a s nadsázkou dodává: ,,Umělci odtud při pořádání kulturních akcí vstupují do hlavního sálu, tak tu třeba budou mít takovou luxusní šatnu."

Jen záchrana štuků a rekonstrukce malby bude stát přes milion korun. „Myslím si, že to stojí za to, protože je to stopa po našich předcích a řekl bych, že velmi autentická a zdařilá. Je jen škoda, že se nám zatím nedaří sehnat peníze z jiných zdrojů, abychom to nemuseli všechno platit pouze z prostředků města, ale žádné výzvy se nenabízejí," dodal Honzárek.

Lukáš Zadek