Juan Carlos je také jedním ze zajímavých hostů, které rád zve na tradiční setkání milovníků záhad a tajemna do Chotěboře Milan Knob z Klubu nezávislých občanů badatelů.

„Bylinkářství a alternativní medicíně jsem se věnoval už v Peru, kde jsem se setkal s několika astrology a biology z Čech. Spřátelili jsme se  a když mi jednoho dne řekli, Juane, nechceš si svoje léčitelské znalosti vyzkoušet v Čechách, u nás je o alternativní medicínu velký zájem, neváhal jsem," prozrazuje Juan Gomez, jak se do Čech vlastně dostal. Střední Evropu si vybral za svůj druhý domov, žije už jedenáct let v Brně. Zvykl si i na českou kuchyni, ale dává raději přednost rybám, rýži a zelenině. Zabývá se léčitelstvím alternativní medicínou, prodejem různých bylinkových čajů a šamanismem. Půl roku pobývá v Čechách, kde má svoje pacienty a půl roku v Peru. Tam sbírá různé byliny a ingredience, které ke své profesi potřebuje. Jak tvrdí, jeho bylinkové čaje a směsi mohou zmírnit potíže i pacientům s rakovinou. „Nemocní ale musí držet dietu a klidový režim. Moje bylinky pomáhají snášet obtíže spojené s léčbou, čistí organismus, mírní nevolnost," vysvětluje Gomez.

Silný rasismus

Juan mluví zajímavou česko-španělštinou, přestože na první pohled nezapře svůj exotický původ, jak tvrdí, nesetkal se kvůli tomu v Čechách s žádným otevřeným nepřátelstvím. „Lidé jsou všude dobří a špatní. Třeba Jižní Amerika je země, kde vedle sebe žijí lidé různého původu, přesto je zde silný rasismus. Indiáni jsou pro Jihoameričany opovrhovaní lidé třetí kategorie, to platí úplně ve venkovských oblastech i hlavním městě Limě," povzdechne si Gomez.

Juan Carlos se narodil v Iquitos – v severní části Peru. Pochází z indiánského kmene Bora z rodiny šamanů a léčitelů. Dětství prožil v Amazonském pralese. Jeho matka je také šamanka, jeho dědeček byl uznávaný curanderos vegetalista (rostlinoznalec). V 8 letech Juan prodělal a překonal za pomoci dědečka smrtelnou nemoc, čímž se podle svých slov stal vyvoleným proto, aby byl šamanem a zmírňoval lidem jejich utrpení. Po první iniciační zkoušce, kterou se stalo právě  překonání smrtelné nemoci, pomáhal matce při šamanských rituálech. U dědy se učil poznávat byliny, pomáhal při léčbě pacientů v dědově nemocnici v pralese.Ve 14 letech zahájil iniciační šamanskou pouť. Hlavní zasvěcující šamanský rituál podstoupil v 18 letech, po mnohaletém tvrdém výcviku.