Jahodárna u České Bělé má asi sedm hektarů. Majitel plantáže Lubomír Šantrůček stačil před jarním mrazem uchránit netkanou textilií asi tak polovinu jahodového pole, kde se už objevily první květy. „To ostatní jsme už přikrýt nestihli a dopadlo to špatně. Jahody jsou zmrzlé a černé, takže polovina budoucí úrody je pryč,“ řekl Deníku. To znamená, že jahod na pravidelný samosběr na počátku léta bude méně než loni a hlavně, stoupnou ceny.
„Mráz nám způsobil velkou škodu. Ceny zvednout musíme, protože za zmrzlé sazenice musíme pořídit nové, a to není zadarmo,“ vysvětlil pěstitel. Za kilo jahod v samosběru zaplatili návštěvníci plantáže necelých šedesát korun.
Méně jahod za vyšší ceny, to je pro některé návštěvníky plantáže smutná zpráva, ale oblíbenou pochoutku si kvůli tomu neodřeknou. „Do Bělé určitě i letos pojedeme. Tak veliké a sladké jahody v marketu neuvidíte,“ prohlásila Jana Vašíčková z Havlíčkova Brodu.
Nejen v České Bělé, ale také v Kejžlici u Světlé nad Sázavou majitel jahodové plantáže Josef Čapek sčítá po mrazu škody. „Část jahod pomrzla, část jsme zachránili. Jahoda není strom, kvete postupně, ale ceny asi zvedneme. Musím nakoupit nové sazenice a hnojivo,“ vysvětlil Deníku Josef Čapek.
Ivana Vojtanová pěstuje jahody v Nové Vsi u Třebíče. „Máme na záhonech pozdější odrůdy a stačili jsme je včas přikrýt. Uvidíme, až se oteplí, jaké škody mráz napáchal. Ale nepočítáme s tím, že bychom letos nějak výrazně zvedli ceny samosběru,“ řekla Ivana Vojtanová.
O jahody na zahradách přišla i řada malopěstitelů a zahrádkářů, co nestihli záhony včas přikrýt. „Jahody máme na chatě na Ledečsku. Než jsme se tam dostali, pomrzlo všechno,“ postěžovala si Alena Zápotočná z Havlíčkova Brodu.
Jak předejít škodám, které jahodám způsobuje mráz:
- Nejoblíbenější metodu představuje zakrytí rozkvetlých jahodníků bílou netkanou geotextilií, kterou rostliny jednoduše a velmi šetrně přikryjete.
- Geotextilie, která je na stranách zatížená a dobře utěsněná zeminou, dřevem či kameny, dokáže omezit tepelné ztráty a udržet teploty vyšší průměrně o 1,5 až 3 stupně Celsia v závislosti na její tloušťce a na počtu vrstev.
- Přes den ji ale nezapomínejte sundat, aby mohlo dojít k opylení květů. Pokud teploty klesají hlouběji pod nulu, umístěte pod geotextilie i několik PET lahví s teplou vodou. Zdroj: Zahrádkář