„Odvoz kontaminované zeminy a vody skončí zhruba za dva týdny. Do včerejška jsme vytěžili a odvezli tři a půl tisíce tun zeminy a odčerpali 280 metrů krychlových vody," uvedl generální ředitel společnosti Čepro Jan Duspěva. „Pokácet jsme museli čtyřicet vzrostlých stromů. Vše ale vrátíme do původního stavu, včetně výsadby nových stromů, a to v průběhu další navazující etapě sanace. Ta skončí na sklonku letošního roku," pokračoval Duspěva.
Kontaminovaná zemina, která je v současné době soustředěna na sanačních plochách čáslavské skládky, se po bakteriální neutralizaci do Knyku nevrátí. „Naložíme s ní přesně tak, jak nám ukládá zákon. V místě vytěženou zeminu nahradíme zeminou jinou," podotkl Duspěva.
Společnost Čepro vyčíslila náklady spojené se sanací na třicet milionů korun. Vede i vlastní šetření. „Přitom ale samozřejmě úzce spolupracujeme s policií. Prozatím žádné poznatky o pachatelích nemáme," konstatoval Duspěva s tím, že škoda na naftovodu dosáhla jednoho milionu korun.
Lokalita je zabezpečená
Duspěva se včera společně se zástupci dalších institucí zúčastnil dalšího místního šetření, které se uskutečnilo přímo v místě havárie. Město Havlíčkův Brod, které je vlastníkem dotčených pozemků, lesů a také navazující kaskády rybníků na Cihlářském potoce, zastupoval místostarosta Čeněk Jůzl.
„Důležité je, že celá zasažená lokalita je zabezpečená a že již nedochází k jejímu dalšímu znečišťování. Po společnosti Čepro budeme především požadovat, aby tady vše vrátila do původního stavu," řekl Jůzl. Ten poznamenal, že město Havlíčkův Brod se na likvidaci následků ekologické havárie finančně spolupodílet nebude. „Všechny náklady jdou samozřejmě za Čeprem," podotkl Jůzl.