Podle názoru starostky TJ Sokol Přibyslav Lenky Talíkové je to jediná možnost jak zajistit pro sokolovnu důstojnou budoucnost. „Česká obec sokolská s převodem na město souhlasí. Rekonstrukce budovy by stála miliony. Amatérské opravy nepřicházejí v úvahu. Naše organizace tolik peněz nemá stejně jako zkušenosti s žádostmi o dotace,“ řekla Deníku Lenka Talíková. TJ Sokol Přibyslav má početnou členskou základnu, ale podle Talíkové jsou to lidé, kteří chodí do Sokola především cvičit. Málo kdo by byl schopen a ochoten budovu opravovat nebo dohlížet na rekonstrukci.

Informace o převodu budovy je dobrá zpráva pro starostu města Martina Kamaráda. „Schůzka se zástupci TJ Sokol Přibyslav je již sjednaná. Tam si vyjasníme okolnosti předávání majetku a zároveň si dohodneme i postup předávání majetku i projektovou dokumentaci. Podle stavu projektové dokumentace pak musíme rozhodnout o jejím dopracování a zajištění financování na opravy,“ sdělil starosta. Podle Talíkové se přibyslavská TJ Sokol bude snažit maximálně najít společnou řeč a podmínky převodu komplikovat nehodlá.

Soutěž Brody v Brodě startuje.
Soutěž Brody v Brodě startuje. Organizátoři otevřeli přihlašování

Zvenku to tak nevypadá, ale sokolovna je již hygienicky nevyhovující, potřebuje nové sociální zařízení, novou izolaci, a nejen to. Sokol provádí v zařízení jen základní údržbu, neboť nemá nadbytek peněz.

Podle sportovce Milana Pokorného z Přibyslavi je sokolovna v hrozném stavu. „Všechno se tam rozpadá a páchne plísní. Převod na město je jediná možnost. Sokol peníze nemá. Samozřejmě budova znamená majetek, ale bez údržby z ní bude chalupa hrůzy a rychle ztratí na ceně,“ poznamenal.

Byl jsem normální grázl, na prince jsem si jenom hrál, řekl Petr Štěpánek s nadsázkou v Kavárně Chotěboř.
Petr Štěpánek v Chotěboři: Na premiéru Misery jsem zval Bruce Willise. Nepřijel

Situace v Přibyslavi i jiných místech Česka mají jednoho společného jmenovatele. Sokolské tělocvičny byly v minulosti centrem sportu, zábavy a společenského života. Dnes jsou spíš přítěží. Sokolové nemají peníze na rekonstrukce, objekty chátrají. Sokolové je nabízejí místní samosprávě k odkoupení, nebo je nechávají na pospas času.