Operace pacientky trvala dvanáct minut v lokálním umrtvení. „Implantát zatím není hrazen z prostředků zdravotního pojištění, takže jeho úhrada musí být předem schválena revizním lékařem pojišťovny. Ale od prvního dubna příštího roku ho již zdravotní pojišťovna schválí,“ doplnila Černo. 

Lidé, kteří trpí zeleným zákalem používají pravidelně kapky, ale ty ne každému pomáhají. „Implantát je určený pro pacienty, u kterých je léčba pomocí kapek nedostatečně účinná nebo kapky nemohou z různých důvodů používat. Implantát pomáhá pacientům s vysokým nitroočním tlakem, který zelený zákal postupně zhoršuje,“ vysvětlila primářka očního oddělení brodské nemocnice Lucia Hrčková.

Kovový betlém z dílny kováře Petra Štáfla
Náměstí v Přibyslavi zdobí unikátní betlém: je téměř celý z kovu. Líbí se vám?

Se zeleným zákalem se potýká Milan Růžička z Havlíčkova Brodu. Nemoc začala plíživě. „Dlouho trvalo, než jsem si všiml, že mi něco je. Zatím mi stačí kapky a doufám, že to bude až do konce života. Operace se bojím,“ povzdechl si pacient.

Primářka Hrčková popsala, jak implantát vypadá. Jedná se o systém dvou speciálních dílů, které během krátkého operačního zákroku lékař vloží do postiženého oka. „Přesto, že se jedná o kovový implantát, nepředstavuje žádný problém v případě vyšetření pacienta prostřednictvím magnetické rezonance,“ upozornila primářka. 

Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem rok od roku stoupá. „V Česku by zeleným zákalem mohlo trpět až čtyři sta tisíc lidí, přitom polovina z nich nemusí o nemoci vůbec vědět. Začínající zelený zákal na sobě totiž sám pacient nemá šanci rozpoznat,” informoval přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Co je zelený zákal

Oční onemocnění způsobené zvýšeným nitroočním tlakem, bez léčby vede k závažnému poškození zraku. Příznaky jsou většinou zcela nenápadné, varovat by měly změny v periferním vidění. Pokud jedno oko zarudne, začne bolet a špatně vidět a přidá se nevolnost a pocity na zvracení, je nutné ihned vyhledat očního lékaře. Nitrooční tlak se snižuje nejčastěji očními kapkami, někdy i operací.