„Tuto informaci mohu skutečně potvrdit,“ konstatoval místopředseda odborového svazu zaměstnanců sklářského průmyslu Stanislav Vaněk. „Včera jsme s investorem na odborové centrále v Praze hovořili. Požádal nás o vyjádření podpory,“ poznamenal Vaněk, ale jméno investora odmítl sdělit nebo alespoň potvrdit. „Jediné, co mohu říci, je to, že je přímo ze Světlé nad Sázavou.“


Se zájemcem o část provozu sklárny hovořili také světelští radní. Investor se totiž zúčastnil pondělního jednání městské rady, kde přednesl svůj záměr a požádal radní o vyslovení podpory.


„Nic víc, nic míň,“ řekla starostka města Lenka Arnotová. Také ona odmítla jméno potencionálního zájemce uvést. „Počkejte si do zítřka. Svoláme tiskovou konferenci, kde se všechno dozvíte.“


Jednání s věřiteli?


Podle Arnotové se chce investor setkat s členy věřitelského výboru, který byl ustaven už v pátek 28. listopadu v Praze a tvoří ho zástupci Citibank Europe Dublin a společností ČEZ Prodej Praha a SCA Packaging ČR.


Investor usiluje o podporu světelské radnice proto, že na páteční schůzce věřitelů Sklo Bohemia byl prodej skláren jako celku zamítnut. Věřitelé se dohodli na tom, že se majetek společnosti bude zpeněžovat po částech.


Pramálo pochopení pro aktuální dění ve Světlé nad Sázavou projevila insolvenční správkyně společnosti Sklo Bohemia Helena Horová.
„Věřitelský výbor na svém pátečním zasedání rozhodl, že situace sklárny ve Světlé bude řešen konkurzem. Jiný postup nestanovil,“ sdělila dál Deníku Horová v souvislosti s pondělní aktivitou investora a rady města Světlá nad Sázavou.


Podle našich informací se Helena Horová právě v této souvislosti dostala do velmi ostrého sporu se starostkou Světlé nad Sázavou Lenkou Arnotovou. Údajně jí měla pohrozit trestním oznámením.


Aktuální situace ve Světlé nad Sázavou kopíruje dění v Poděbradech. O tamní zkrachovalou sklárnu projevil zájem také jeden z místních podnikatelů, majitel poděbradského autosalónu Landa.


Už v prvních fázích krize společnosti Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou se hovořilo o privátních záměrech někdejšího ředitele Faita. Ten však přijal vysoký manažerský post v novoborských sklárnách a jeho mise ve Světlé nad Sázavou tak definitivně padla. Od té doby neprojevil o sklárnu ve Světlé, nebo alespoň o její část, žádný privátní zájemce.