Ta se letos uskuteční v týdnu od sedmého do dvanáctého dubna. Již tradičně se od pondělí do pátku na úklidu okolí i řeky samotné budou podílet žáci a studenti  škol z Havlíčkobrodska. Sobota pak bude patřit úklidu dobrovolníků z řad široké veřejnosti.

„Letos se prvně bude čistit opravdu celá řeka Sázava, od pramenu až k ústí, což je trasa dlouhá zhruba 225 kilometrů," poznamenal manažer obecně prospěšné společnosti Královská stezka, která je jedním z organizátorů akce, Gustav Charouzek.

Jak už bylo zmíněno, dobrovolníci na úklid břehů, ale i samotné vodní plochy Sázavy se sejdou v sobotu 12. dubna na předem určených místech. Ta budou známa až po obhlídce terénu organizátory několik týdnů před vypuknutím akce. Tato místa pak budou zveřejněna na plakátech a také na facebookových stránkách Královské stezky.

Odměna pro dobrovolníky

„Žákům i ostatním dobrovolníkům poskytneme na úklid ochranné pracovní rukavice, pytle na odpadky, malé občerstvení a za odměnu triko nebo šátek s logem akce. Od Povodí Vltavy bude zapůjčena pramice," dodala Karolína Ortová z Královské stezky.

Gustav Charouzek poté dodal, že se podařila domluva s jednatelem společnosti Pribina Přibyslav na tom, aby společnost podpořila účastníky čistění řeky Sázavy svými výrobky. „Je rovněž možné, že tato akce bude propagována přímo na obalech těchto výrobků," dodal Charouzek.

Školáci i dobrovolníci po svém úklidu nechají pytle se sesbíranými odpadky pohromadě na břehu, odkud je odvezou havlíčkobrodské Technické služby. „Metráže odvozeného odpadu jsou pro nás vedlejší, důležitější je, že okolí řeky je a zůstává čisté," řekla Karolína Ortová.

Ta si dále pochvalovala spolupráci se školami, Technickými službami, s Povodím Vltavy, jež svým terénním autem prý projede hodně míst, a dále s městy Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou a Ledeč nad Sázavou a s dalšími. „Pro město Havlíčkův Brod je tato akce významný počin a v našem rozpočtu pro ni máme vyhrazenou částku," uvedl havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

Karolína Ortová rovněž s úsměvem přislíbila, že mají na letošní pátý ročník akce „objednané" hezké počasí. „Každý rok je pěkně, jen jednou nám sněžilo," zavzpomínala Ortová.

V prvních ročních akce Čistá řeka Sázava se řeka uklízela mezi městem Sázava a Pikovicemi ve středních Čechách. Později se k akci přidali další organizátoři. V současné době se břehy Sázavy uklízí napříč dvěma kraji, krajem Středočeským a Vysočinou. Celkem se v minulém roce na území obou krajů do úklidu zapojilo přes osmnáct a půl tisíce dobrovolníků. Karolína Ortová na závěr konstatovala, že naštěstí rok od roku odpadků kolem řeky Sázavy ubývá a úseky vyčištěné rukama dobrovolníků všech věkových kategorií zůstávají relativně čisté.

Aneta Slavíková