„Moc velký finanční výnos z toho není, dělám to hlavně proto, že mě to baví, jsem rád v přírodě. Mám vyzkoušeno, že mi to prospívá i zdravotně, a to nejen pobyt na čerstvém vzduchu, ale i kontakt s těmi bylinami při sběru a následně i při sušení," řekl Jaroslav Hladík z Havlíčkova Brodu, který sbírá byliny už více než padesát let.
V Havlíčkově Brodě v Kulturním domě Ostrov vykupují byliny každé úterý od půl deváté do dvanácti, letos od desátého června do konce září.
„Je to detašované pracoviště výkupny Slatiňany," upřesnil Josef Palas, výkonný ředitel společnosti Leros, která zde byliny vykupuje. Dodal, že z květů se nejvíce vykupuje heřmánek, lípa, sedmikráska či divizna, z natí pak například třezalka, řebříček či přeslička a z listů bříza či malina. Po každém výkupu se přitom odváží průměrně polovina nákladního auta, to znamená přibližně osm set až tisíc kilogramů suchých léčivých rostlin.
Nejvíc za hluchavku
Nejvíce peněz si přitom sběrači mohou odnést za květ hluchavky bílé, a to pět set korun za kilogram. Cena se však většinou snižuje s tím, jak se snižuje náročnost sběru. Za pomerančovou kůru dostanou sběrači 18 korun za kilo.
Hladík už je zkušeným sběračem, a proto si může dovolit poradit těm, kteří by se do stejné činnosti chtěli pustit také. „Bylinky by se určitě neměly dávat sušit na plné slunce," podotkl senior Hladík.
Dlouholetý sběrač také dodal, že nejdéle schne vrbovka a řebříček. Sám přitom sbírá to, co se zrovna vyskytuje v jeho blízkém okolí. „Celé roky se pak zaměřuji především na třezalku, řebříček, vrbovku, heřmánek, dříve i maliník, hloh a sušil jsem také pomerančovou a citronovou kůru," doplnil bývalý středoškolský profesor.
Nasbírané byliny ale nemusí všechny skončit ve výkupu. Většina sběračů si nechává část i pro vlastní potřebu. „Většinu toho odnáším do výkupu, ale vždycky si nechám trochu heřmánku a lipového květu. Dělám z nich čaj, který je dobrý například proti horečce," podělil se o své zkušenosti Hladík.
Podle něj se sběrem léčivých bylin zabývá čím dál tím méně lidí. „Před několika lety jsem čekal třeba dvě hodiny ve frontě, než na mě přišla ve výkupu řada. Dnes už to trvá sotva pár minut. Mladí lidé se o sbírání bylin příliš nezajímají a starých ubývá," míní důchodce.
Před Kulturním domem Ostrov se však v úterý tvořila fronta už od otevření a s bylinami přišli kromě starších lidí i ti mladší, muži i ženy.
„Tato výkupna patří mezi velmi dobré jak kvalitou, tak také množstvím. Dodavatelů úměrně přibývá, vše záleží hlavně na průběhu sezony, v závislosti na počasí. V tomto regionu evidujeme stovky drobných sběračů a řadu škol, soukromníků a větších dodavatelů, kteří nám dodávají nejenom sběrové, ale i pěstované druhy léčivých rostlin," vyjádřil se výkonný ředitel společnosti Leros a dodal, že veškeré vykoupené suroviny se odvážejí do výrobního závodu ve Strážnici na Moravě, kde se skladují a připravují na zpracování.
Zuzana Rodová a Jan Štrobl