To vše a mnohem více bylo k vidění v sobotu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Konala se zde totiž již tradiční Burza sběratelů, kterou již od roku 1986 pořádá pravidelně havlíčkobrodský Klub sběratelů.

„Burzu v Havlíčkově Brodě pořádáme tradičně osmkrát do roka, přičemž vždy začínáme v březnu," uvedl jeden z organizátorů burzy a člen brodského Klubu sběratelů Karel Staněk. Ten podotkl, že prodávat sběratelské předměty mohl kdokoliv, stačilo se jen přihlásit a zakoupit si vystavovací stolek. „Každý sbírá něco jiného a zájem lidí je opravdu velký. Každoročně k nám jezdí vystavovatelé z celé České republiky, kteří zde vystavují již od samého začátku," konstatoval Staněk. Ten dodal, že havlíčkobrodský Klub sběratelů vznikl již v roce 1985.

Bankovky a pohledy

Mezi vystavovateli byl i vášnivý sběratel z Moravských Budějovic, který již více než padesát let sbírá bankovky, pohlednice a mince. „Ve své sbírce mám již více než deset tisíc pohlednic, ale mojí největší vášní jsou bankovky," podotkl sběratel, který nechtěl uvést své jméno s tím, že se sběratelstvím začal již jako malý kluk. „Prvně jsem sbíral pouze známky, teprve potom jsem přičichl k bankovkám a pohlednicím," konstatoval sběratel. Ten pokračoval, že do Havlíčkova Brodu jezdí již od samého začátku.

Podle pořadatelů se není vůbec čemu divit, že nikdo ze sběratelů nechce uvést své jméno. „Lidé se bojí. Jednou se totiž stalo to, že nějaká novinářka dělala reportáž s jedním velkým sběratelem, který jí o svých sbírkách prozradil téměř všechno, včetně toho, jak se jmenuje a odkud pochází. Druhý den, když se vrátil domů, tak ho totálně vykradli a všechny jeho sbírky nenávratně zmizely," vysvětlil Staněk. Podle něho si lidé dávají velký pozor, protože v mnoha případech jejich sbírky obsahují nevyčíslitelné sběratelské kousky, kterých bych se zloději velmi rádi zmocnili.

Mezi dalšími vystavovateli byl i sběratel známek z Prahy, který se také havlíčkobrodských burz účastní již od samého začátku.
„Známky sbírám již od války, tedy více než sedmdesát let. Za tu dobu mi rukama prošly tisíce známek, přičemž se zaměřuji především na Evropu," řekl sběratel. Podle něho se sběratelstvím lze i uživit. „Obecně však zájem o sběratelství klesá. Lidé umírají a jejich vášeň pro sběratelství nemá v rodině kdo převzít. Dříve bylo rozhodně mnohem více sběratelů," uzavřel.