Náměstí a návsi se rozsvěcují vánočními stromy, výklady obchodů jsou vyzdobeny a nastává každoroční mumraj shánění dárků, nákupů, pečení cukroví. Nastává ale také čas vzpomínek jak to bylo dřív, když ještě byli rodiče, o vánocích se všichni sjeli a všem nám bylo moc dobře. Každý z nás tyto vzpomínky ve svém srdci nosí, jsou živé a vánoce našeho dětství nám vyvstávají v mysli, jako by to bylo včera.

Ať byla doba jakákoliv, tak v tento čas se lidská srdce otvírají, lidé k sobě mají blíž, rodiny se setkávají u jednoho stolu. Ale u toho stolu často bohužel nezasednou všichni a dali bychom všechno za to, kdyby se to mohlo vrátit. V tento adventní čas vždy vzpomenu na geniálního herce Karla Högera, rodáka z Králova Pole, a jeho vánoční vzpomínku. Vypráví v ní, jak se toulá na Štědrý den ulicemi, zastaví se u vánočního výkladu a vzpomíná. Vidí maminku a ona říká: „Tak copak bys chcel, Kadle, na Vánoce?......Mistr se zamyslí a sám pro sebe odpovídá: „Co bych chcel, maminko? To mně nemožeš přinést – tebe a tatinka a ty zlatý klukovský leta." Myslím si, že tyto tři krátké věty vyjadřují úplně všechno a když si to převedu na svoje rodiče a vánoce, kdy rodiče ještě žili, tak jsem vždy tak trochu na měkko.

Ale vánoce to nebyli jenom rodiče, teplo domova, to bylo takové, abych tak řekl, teplo krajiny. Bez ohledu na to, že býval mnohdy třeskutý mráz a krajina byla zavalena sněhem. Hlavní symbol Vánoc, stromeček, ten se nekupoval, na něj se chodilo do lesa. A šlo se najisto, protože už dávno před Štědrým dnem jsme šli na průzkum a vybrali několik stromečků. To pro případ, že by ten náš nám někdo „vypískl". No a pak před Štědrým večerem s pilkou pod kabátem navečer, aby nás nikdo moc neviděl, se šlo na věc. Srdce jsem měl vždy až v krku, ale ta radost, když se donesl domů a na Štědrý den dopoledne začal zdobit. K Vánocům patřilo na venkově také dobré jídlo, říkalo se tomu živobytí. Hospodářský rok byl na konci, práce byla jenom ve chlévech a pracovní vypětí přece jenom nesrovnatelně nižší, než třeba v létě nebo na podzim. A tak se udělala zabijačka. Čuník, jeho váha, to byl znak zdatnosti chovatele, a když neměl alespoň dva metráky, myslím ten čuník, nikoliv pantáta, tak to nebyla dobrá vizitka. Jitrnice, tlačenka a polévka se v rámci zabíjačkové diplomacie (to je termín Františka Nepila) roznesly strejčkům, tetičkám a sousedům, maso naložilo do škopku, vyškvařilo sádlo a mohla přijít tuhá zima. Jéjej! Ty škvarky, takové dnes nekoupíte nikde. A nebo doma vyuzené maso, bez přísad, bez rychlosoli, to byla neuvěřitelná pochoutka. Ale úderem rána 24. prosince jsme si mohli nechat zajít chuť, neboť na Štědrý den se držel půst a maminka říkala, že kdo to vydrží, tak večer uvidí zlaté prasátko. Tomu jsem nikdy nerozuměl a taky jsem je nikdy neviděl, i když jsem se poctivě postil, protože když to řekla maminka, tak to bylo pro mne svaté.

K zabijačce a vůbec k teplu domova patřila samozřejmě dobrá slivovice a právě prosinec byl dobou pálení. Rok co rok jsem jezdil s tatínkem pálit a tento zvyk jsem si podržel i po jeho smrti a dlouhá léta jezdil pálit do obecní pálenice ve Velké Bíteši. Tatínkovým koníčkem bylo po celý jeho život sázení stromů, a jak jinak také zhodnotit to množství švestek, které jsme měli. Dalo by se ještě dlouho vyprávět, o vánočních dárcích, o urputných hokejových zápasech na rybníku a dalších zimních radovánkách, ale nechme si něco na leden. Tož přeji krásné a požehnané svátky vánoční a hodně zdraví, štěstí a pohody do nového roku 2016.

Jan Veleba