„V praxi to znamená od čtvrtka 24. září 2020 zpřísnění epidemiologických opatření na Havlíčkobrodsku. Je to povinnost nosit roušky na venkovních akcích pro více než 100 osob, doporučuje se zrušit návštěvy v nemocnicích, v pobytových zařízeních sociálních služeb,“ informovala mluvčí Kraje vysočina Eva Neuwirthová.

Bezpečnostní rada kraje doporučila omezit návštěvy v dětských domovech a raději neposílat děti na domácí návštěvy alespoň po dobu dvou až tří týdnů. „Konkrétní opatření budou k danému datu vydána nařízením krajské hygienické stanice,“ upřesnila Neuwirthová.

Na poli u Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka.
OBRAZEM: U Vilémova shořela řezačka. Škoda je tři a půl milionu korun

Zhoršení epidemiologické situace v regionu má další důsledky. Bez náhrady se ruší plánované Technické fórum Kraje Vysočina. Bezpečnostní rada kraje v pondělí 21. září také rozhodla, že se ruší Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. „Důvody jsou zřejmé. Ani na jedné z těchto akcí nejsme schopni důsledně zajistit bezpečnost příchozí veřejnosti. Jde o akce částečně v uzavřených prostorech, v případě záchranky navíc ve strategické organizaci, kde si nemůžeme dovolit žádné improvizace,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. 

Na základě požadavku Domova seniorů Humpolec byl rovněž prodloužen pobyt vojáků z Armády ČR v Domově až do 25. září 2020.

Vysočina hledá navíc další kapacity laboratoří, které by vyhodnotily odebrané vzorky. Jednou z možností je do několika dnů pracoviště Akademie věd. Rozšířila se díky zapůjčenému zařízení kapacita laboratoře nemocnice Havlíčkův Brod, zvýší se kapacity laboratoře v Jihlavě.

Podle informací krajských hygieniků není zatím nutné při stávající situaci na Vysočině plošně přistoupit k uzavírání středních a základních škol. Bezpečnostní rada kraje po diskuzi doporučuje organizátorům Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě zvážit z bezpečnostních důvodů přítomnost diváků na celé akci.

Nejvíc nakažených přibylo v pondělí na Jihlavsku

Celkem pětatřicet nových případů koronaviru přibylo na Vysočině 21. září. V současné době je na Vysočině už 786 nakažených. Nejvíc, to je sedmnáct, přibylo v okrese Jihlava. Dalších sedm ve Žďáře nad Sázavou, v okrese Havlíčkův Brod pět, dalších pět na Pelhřimovsku a tři na Třebíčsku.
Za posledních čtyřiadvacet hodin se nechalo testovat 615 lidí, celkem šestaosmdesát pacientů se vyléčilo, nezemřel žádný. Podle názoru krajského hygienika Jiřího Kose je situace na Vysočině co se týče koronaviru vyrovnaná, sociální služby, kde se virus objevil, jsou pod kontrolou.