V současné době je tento projekt v Kraji Vysočina zcela ojedinělý.

Semitam založila a vede Martina Kadlecová. S prací s lidmi sociálně vyloučenými a handicapovanými má bohaté zkušenosti. Starala se o mentálně postižené, deset let působila v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Právě mezi bývalými vězenkyněmi má firma nejvíc klientů.

Patří k nim například mladá Romka Markéta. „O sociální firmě jsem se dozvěděla ve vězení, kde jsem byla za krádeže," sděluje stručně Markéta. Přitom Markéta není nevzdělaná. V minulosti absolvovala školu společného stravování, ale nikde ji nechtěli zaměstnat.

„Nevím, jestli to bylo víc  kvůli mému trestnímu rejstříku nebo romskému původu," krčí rameny dívka, která se nyní věnuje práci v knihařské dílně, kterou firma Semitam provozuje. Právě jistota zaměstnání a finančního příjmu je podle Kadlecové někdy důležitou podmínkou pro to, zda se bývalý vězeň vrátí za mříže, či nikoliv. A nejde jen o vězně.

Vězení se budou plnit dlužníky

„Jestli člověk, který odejde z vězení, nedostane práci, nebude mít z čeho žít, je jen otázka času, kdy se vrátí k nelegálnímu způsobu obživy. Navíc se obávám, že s ohledem na současnou těžkou ekonomickou situaci se budou do vězení dostávat i lidé, patřící dosud mezi takzvaně slušné, které tam doženou nesplacené dluhy a zlá finanční situace," povzdechne si Kadlecová.

Firma Semitam existuje už od podzimu loňského roku, víc než půl roku se snaží prošlapat cestičku mezi zákazníky i klienty patřícími  do kategorie sociálně vyloučených i zdravotně handicapovaných. Firma začínala s pěti lidmi. Nabízela pouze úklidovou činnost. „Pomohl nám ale grant z Evropského sociálního fondu. Díky podpoře projektu nazvaného Sociální podnikání, cesta k odpovědnosti a solidaritě firma rozšířila počet zaměstnanců i nabídku pracovní činnosti.

Firma provozuje výdejnu jídla pro společnost Ross Holding, knihařskou i šicí dílnu. Na částečný úvazek firma zaměstnává i psycholožku a asistentku psychosociální podpory. Začátky ale nebyly jednoduché. „Není lehké odhadnout na první pohled, kdo o práci skutečně stojí. Paradoxně snazší je to u žen z výkonu trestu, tam totiž nejde o náhodný výběr. Tradičně problém je najít zaměstnání pro Romy, což konečně odráží celou náladu ve společnosti," konstatuje Kadlecová.

V současné době spolupracuje firma například i s Fokusem, který se stará o duševně nemocné. Součástí projektu firmy je i vzdělávání klientů v oblasti finanční gramotnosti a efektivní komunikace. Autory projektu k tomu dovedly konkrétní zkušenosti.

"Naši klienti mají často finanční potíže, zabředli do dluhů, neumějí hospodařit s penězi, ale také selhávají v komunikaci. Například se podceňují, neumějí hájit svoje zájmy a nebo naopak reagují unáhleně a jsou zbytečně vztahovační," vysvětluje Kadlecová. V Kraji Vysočina je tento projekt ojedinělý. „Do budoucna chceme projektem inspirovat podnikatele i neziskové organizace a svoji činnost do budoucna rozšířit," přeje si Kadlecová.