Jestli jsme se za víc než dvacet let „demokracie počesku" dopracovali až k takovým koncům, měli bychom se do hloubi duše stydět.

O seniorech, kteří z bídy vstupují na dráhu zločinu, se obecně ví, ale raději se o tom nikde moc hlasitě nemluví, natož aby tento problém někdo řešil. Ve společnosti, praktikující kult věčného mládí, sebestřednosti, arogance a dravé sprostoty, nelze nic podobného ani čekat. Zvlášť, když jsou důchodci politickou „elitou" často veřejnosti prezentováni  jako obléhači  Kauflandu a trpěná přítěž, kvůli které se musí nám všem zvedat daně.

Smutné je, že většina seniorů, kteří jsou na tom dneska tak bídně a u Kauflandu nestojí,  prakticky celý život pracovala. Do státní kasy odvedli tito lidé za celý produktivní život miliony. Že byly peníze na penze po převratu politiky napříč spektrem rozkradeny , není  jejich chyba. Odkazovat seniory jen na jejich děti, je pokrytecké.  Někteří děti nemají, jiní zase od dětí nic žádat nemohou, neboť díky reformám posledního vládního" trojslepence" má stále víc mladých rodin problém uživit i sebe a nenašetří si ani na vlastní důchod. Někteří mladí se navíc pod vlivem současného trendu bezohledné dravosti nechávají starými rodiči bez skrupulí šatit a  živit.

Současná vláda slibuje zlepšení v podobě valorizace penzí, ale  ekonomové mávají prstíčkem a ptají se, kde na to chce vláda brát peníze. Recept  je přitom úplně jednoduchý. Mluví se o něm už víc než dvacet let, bohužel jen mluví. Stačí  přece přestat  v tomto státě už konečně krást, a to odshora až dolů. Hlídat  státní rozpočet a rozpočty všech ministerstev ostřížím zrakem, přestat vydávat statisíce na takové blbosti, jako trenýrky s bobrem. A především prokázanou korupci  i podvod na všech postech  tvrdě trestat. Zlodějům zabavit majetky a úhradu škody ať platí z vlastních kapes. Bude peněz dost pro všechny, i na ty penze. Protože úroveň civilizované společnosti se pozná podle toho, jak se umí postarat o ty, kteří to již udělat nemohou.

stepanka.saadouni@denik.cz