Taxík pro důchodce, jak se mu mnohde žertem říká, si vedle klientů pochvaluje i zdejší radnice. „Tuto službu jsme založili proto, aby lidé, kteří se potřebují dostat na nákupy, k lékaři nebo po úřadech, měli možnost si odvoz objednat a netrápit se tím, jak se tam dostanou,“ uvedl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Služba je určená pro obyvatele Světlé nad Sázavou a jejích patnácti místních částí. Podmínkou je také věk nad 65 let nebo průkaz ZTP a ZTP/P.

Senior taxi začalo fungovat poměrně nedávno, jezdí od října letošního roku. Zákazníky si proto získává pozvolna.

„Zatím máme asi dvacet zájemců. Některým lidem se zdá jízda drahá. Pro nás je to nevýdělečné, pořád jsme na polovině jízdného běžných taxíků,“ uvedl Roman Hůla z Technických a bytových služeb Města Světlá nad Sázavou, které tuto službu provozují. Jízda po městě a z městských částí přijde zájemce na 50 korun, cesta do Havlíčkova Brodu potom na 150 korun. Pro srovnání – taxikáři si běžně účtují okolo 25 korun za kilometr a jízda ze Světlé do Brodu tak klienty přijde na více než 400 korun.

Od ledna se lidem ze Světlé rozšíří také možnosti, kam se mohou senior taxíkem svézt. „Předpokládali jsme, že bude zájem hlavně o jízdy do Havlíčkova Brodu, k nemocnici a nákupním centrům. Potom se ale začala objevovat přání, že by lidé chtěli zavést třeba do Prahy na vyšetření nebo do Pardubic,“ doplnil Jan Tourek. Rada města rozšíření jízdního řádu schválila na svém posledním zasedání.

Senior taxi funguje v době od 6.30 do 14.30 hodin. Zvýhodněná cena se vztahuje na cesty k lékaři, na úřady, na nádraží nebo na nákupy. Jedna osoba jako doprovod má jízdu zdarma.