Spolu s klesajícími teplotami a krátícím se dnem se snižuje také čas, který na chatě nebo chalupě tráví. Vybavení, které intenzivně využívali v letní sezoně, se stále více stává spíše smutným mementem teplých dní. A také lákadlem pro zloděje, jejichž počet bude stoupat.

Podíváme-li se na křivku zlodějské aktivity v průběhu celého roku, zjistíme, že srpen má výsadní postavení. Od prvních měsíců roku až do konce prázdnin se totiž aktivita zlodějů setrvalým tempem snižuje. Od srpna do prosince však opětovně stoupá s mírnými propady, a to v závislosti na studeném nebo teplém počasí. Zpravidla platí, že pokud po teplých víkendech přijde mrazivé počasí, nastupují zloději – předpokládají totiž, že majitelé chat nebo chalup nechali ve svých objektech majetek, který již nestihli odvézt. A většinou se nemýlí.

Podle Jana Krupíře, autora webu o zabezpečení majetku, by se měli majitelé rekreačních objektů již v září zaměřit na první vlnu přípravy objektu na zimu. Ta by měla obnášet především odvoz sezonních potřeb.

„Je třeba si uvědomit, že většinu sezonní výbavy vozíme na chalupu postupně v průběhu celého léta," uvádí Krupíř. „Odvézt ji podle plánu není tak snadné." Podle Krupíře je největší chybou skutečnost, že rekreanti naplánují odvoz výbavy na několik víkendů. Bývá však pravidlem, že se zkazí nevyzpytatelné počasí a oni cestu odloží. Toho jsou si však velmi dobře vědomi zloději, kteří právě na tuto příležitost čekají.

„Pokud je jasné, že nestihneme majetek odvézt, je třeba ho náležitě uskladnit a zabezpečit," uvádí Krupíř. „Nenechávejte majetek roztroušený po jednotlivých místnostech a kůlnách. Vyplatí se ho umístit do té nejchráněnější části objektu, hospodářské objekty, kde nejsou žádné cennosti, pak mohou zůstat odemčené. Zredukujete tak případnou škodu, která by mohla vzniknout pokusy zlodějů vloupat se do nich."

V takovém případě je však třeba mít místo, do kterého nepůjde jednoduše proniknout. Chráněno by mělo být jak pevnými dveřmi, tak zámkem odpovídající bezpečnostní třídy. Určitou variantou jsou také zámky se zemním kotvením, takzvané safety boxy či xboxy.