Lidé se opět mohou těšit na expozici evropského historického skla, historických hodin a obrazů. Koncem měsíce se po dokončení rekonstrukčních prací v přízemí jednoho zámeckého křídla otevře rozšířená trasa pro děti se starožitnými panenkami, kočárky a pokojíčky.

„Tato expozice se stěhuje do přízemí ze třetího patra. S dětmi totiž chodí na tuto výstavu i prarodiče, pro které jsou schody namáhavé," uvedla majitelka zámku Helena Degerme. Ta podotkla, že kvůli stěhování musely být přízemní prostory zrekonstruovány. „Návštěvníci však letos již neuvidí expozici historických zbraní, kterou měl zámek vypůjčenou z Národního muzea. Důvodem je vysoké nájemné. Zbraně nahradíme exponáty z vlastních sbírek," pokračovala Degerme. Lidé uvidí například bronzové sochy, sbírku porcelánových miniatur nebo velkou sbírku ikon.

V červnu již přivítá návštěvníky opravená fasáda západního empírového křídla, na níž se vrátí erb rodu Salm-Reifferscheidtů. Zámek také začne nabízet opravené apartmány a zážitkové turistické balíčky. „Pro zahraniční i tuzemské turisty připravíme výlety podle jejich zájmu. Mohou zahrnovat například prohlídku světelského zámku, hradů v Lipnici nad Sázavou a v Ledči nad Sázavou, skláren či výlet do přírodní rezervace Stvořidla. Bude to kombinace aktivní turistiky a kulturních nebo gastronomických zážitků," vysvětlila Degerme.

Světelský zámek bude také hostit řadu kulturních a společenských akcí. Již 21. května začne soutěž pro děti s názvem Pohádkové putování panenky Emy, na níž zámek spolupracuje s několika okolními památkami. Začátkem června bude v zámku ukončeno mezinárodní sklářské sympozium. Stěžejní zámeckou společenskou akcí budou v polovině července Slavnosti Karla IV. Začátkem srpna začne v zámeckém parku také další ročník festivalu Sázavafest.

Historie zámku sahá do 14. století, kdy byla na místě vystavěna gotická tvrz. Objekt potom prošel řadou přestaveb. Zámek se čtyřmi křídly má od 19. století novorenesanční podobu. Od léta 2013 ho vlastní společnost Zámek Světlá. Do rekonstrukce vkládá vlastní prostředky, využívá grantů kraje, města i ministerstva kultury.

Celkové náklady podle Degerme podstatně převýší sto milionů korun.