Pracovní příležitosti se hledají těžko.
„Zatím ještě nemáme k dispozici potřebná čísla, ale situace je bohužel taková, že volných pracovních míst je velmi málo," informuje ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.
Počty nezaměstnaných jdou do tisíců, volných pracovních míst je sotva stovka. „Je třeba podotknout, že v některých případech nejde o nová pracovní místa, ale o fakt, že firmy svoje zaměstnance přes zimu takříkajíc odložily na úřad práce, a nyní je opět kontaktují.
kutečně nových pracovních míst máme k dispozici jen velmi málo, často se jedná navíc o specifické profese, nebo je pracovní nabídka spojena s dojížděním. Například firma v Třemošnici nabízí asi padesát volných pracovních míst, ale tuto nabídku mohou využít jen nezaměstnaní z nejbližšího okolí. Uchazeči mimo region Třemošnice se musí smířit s dojížděním. Vzhledem k tomu, že jde o místa v dělnických profesích, je třeba myslet na otázku finanční a výdaje s cestováním," popisuje ředitel úřadu práce Martin Kouřil jednu konkrétní situaci.
„Určitě to není nic milého a příjemného, ale v porovnání s jižní Evropou to zase není tak špatné," míní pan Jiří z Chotěboře, který ještě zatím práci má.
Žádný důvod k optimismu
Podle Pavla Vaňka z Havlíčkobrodska je problém s vysokou nezaměstnaností úplně jinde. „Bohužel, celý systém zaměstnanosti a ohodnocování práce v ČR není stylem něco umíš, zaměstnáme tě, ale stylem, znáš Pepu, tak ti dáme místo manažera. Proto plno velkých firem nemá optimalizaci pracovních sil, protože všude sedí lidé typu mám kamaráda. Navíc podpora státu pro zvýšení zaměstnanosti je nulová, dotace z EU shrábnou opět známí známých," povzdechne si pan Pavel.
Důvod k přehnanému optimismu skutečně není už proto, že volná místa pro sezonní práce jsou letos dostupná především v zemědělství a lesnictví, hluboká krize ve stavebnictví podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce nadále trvá.
„Dalo by se to nazvat stadiem klinické smrti. Dochází už k situacím, kdy velké firmy jsou z nouze ochotné ucházet se o malé zakázky, o které by dřív neměly zájem. Tím ale vytlačují z pracovního trhu malé firmy a drobné podnikatele," konstatuje ředitel Kouřil. Malí podnikatelé krachují, zavírají svoje živnosti, někdy volí s ohledem na rostoucí dluhy i tragická řešení.
Nedostatek zakázek tlačí dolů ceny, velké firmy se proto chovají podle přísloví, že z nouze čert lapá i mouchy. To potvrzuje například Jan Hovorka z Havlíčkova Brodu. „Potřebovali jsme řemeslníka na domovní fasádu, s místní nabídkou, hlavně cenovou, jsme moc spokojeni nebyli. Našli jsme si na internetu firmu z Brna, která nám nabídla svoje služby nejméně o čtvrtinu levněji," libuje si pan Jan.
Sedmibodový superplán
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) k datu 30. dubnu 2013 bylo v České republice bez práce 565 228 lidí. To je o 22 540 méně než na konci března. Oproti loňskému dubnu přibylo 67 906 nezaměstnaných.
„Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Podíl nezaměstnaných osob tak dosáhl 7,7 procent. Mužů bez práce bylo 7,9 %, žen pak 7,5 %. Snižovat nezaměstnanost pomáhá sedmibodový plán zaměstnanosti MPSV," informuje mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
Úřad práce ČR ke konci dubna evidoval podle Filipové celkem 34 351 nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Meziročně to je o 7 824 více, ve srovnání s letošním březnem pak o 1 087 méně.
„Na sedmibodový plán zaměstnanosti má MPSV až sedm miliard korun, jsou v nich i peníze z Evropské unie. Jak se s pomocí Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost daří pomáhat lidem najít Vlastní cestu, nově ukazuje seriál dokumentárních filmů, který až do července vysílá Česká televize," upozorňuje Filipová.