S problémy se potýkali nejen řidiči, ale také chodci. Po Havlíčkově Brodě se pohyboval například jeden z tamních obyvatel Václav Novotný. Přiznal, že se šlo opravdu špatně.

„Zvláště postranní chodníky jsou strašné. Když tam potom mají jít důchodci s hůlčičkami, tak to je nepředstavitelné," řekl Novotný a dodal, že špatná situace je například v Ledečské ulici. „Vím, že to udržovat nestíhají a že je to i otázka peněz. Věřím ale tomu, že i v Havlíčkově Brodě jsou lidi, kteří mají vykonávat veřejně prospěšné práce nebo něco podobného, tak by je na to měli vyslat," nechal se slyšet Novotný.

Pracovníci technických služeb se včera od nočních hodin, popřípadě od časného rána, snažili chodníky a komunikace ošetřovat. V Havlíčkově Brodě vyjely sypače do ulic už v jednu hodinu po půlnoci. Postupovalo se podle operačního plánu zimní údržby. V ranních hodinách proto byly ošetřeny nejdůležitější tahy a postupovalo se dále na méně exponované úseky.

„Složitá situace byla na Žižkově, a to co se týče chodníků. Byly namrzlé, byla tam ledovka. Ta byla v celém městě a přilehlých částech, ale nejdůležitější tahy jsme stihli ošetřit," uvedl ředitel havlíčkobrodských technických služeb Karel Milichovský.

S nelehkými podmínkami se vypořádávali i v Ledči nad Sázavou.

„Sypali jsme asi od pěti hodin od rána. Měli jsme trochu problémy, protože padal déšť, který hned namrzal. Takže i když se sypalo drtí, tak ty kamínky to obalovalo," řekl jednatel Technických služeb Ledeč nad Sázavou Jaroslav Nekola.

Desítky pádů

Nepříznivou situaci potvrdil také Jindřich Jirák z technických služeb v Golčově Jeníkově.

„Problémy byly, bylo to všechno pod ledem. Solilo se, sypalo se, a to od půl páté od rána.  Hrozné to bylo všude, po celém okolí. Déšť zmrzl a hlavně jak je někde kopeček nebo šikmý chodník, tak není možné se tam udržet," uvedl Jirák.

V havlíčkobrodské nemocnici se věnovali desítkám pacientů, kteří si úraz způsobili právě pádem na zledovatělém povrchu. Od nedělního večera, kdy ledovka začala pokrývat silnice, do pondělního dopoledne, jich ošetřili více než třicet.

„Další tři desítky pacientů čekají na ošetření, je plná čekárna", informovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo o stavu poraněných k včerejšímu dopoledni.

Podle mluvčí nemocnice se také zvýšil počet lidí, kteří si způsobili úraz a byli přivezeni záchrannou službou. „Nejčastějšími úrazy jsou zlomeniny zápěstí, vykloubená ramena, otřesy mozku a různé tržné rány. Většina ošetření nevyžaduje hospitalizaci, ale několik pacientů s otřesem mozku si u nás ponecháme na pozorování," podotkla Černo s tím, že s úrazy přijímali lidi všech věkových kategorií.

Zuzana Rodová