Pavel Grund ze Světlé přijel se dvěma dětmi. „Je to prý dobrá zábava a chceme si to vyzkoušet,“ říká.

Na Kadlečáku se horské káry prohánějí už čtyři roky. „Někde jsem to viděl. Říkal jsem si, proč by káry nemohly jezdit také u nás na Vysočině. Kopec máme, aspoň bude využitý celou sezonu,“ vysvětluje správce Kaiser, kde se na Vysočině vzala letní sjezdovka.

Požár trávy a lesního porostu u Vysoké na Havlíčkobrodsku.
Požáry na Vysočině: hořel les u Vysoké na Havlíčkobrodsku

Ovšem každá zábava pod širým nebem je riziko podnikání. „Když prší, tak nepřijde nikdo. Ani když je moc horko. To pak tady sedím zbytečně půl dne. Ale dneska to vypadá dobře. Plno už od rána,“ pochvaluje si Kaiser.

Kadlečák má pro zájemce k dispozici šest vozítek a jednu koloběžku. Podle správce se káru rychle naučí řídit i větší dítě. „Stačí, když člověk umí aspoň trochu jezdit na kole a dodržuje bezpečnost,“ poznamená správce s tím, že za celé čtyři roky se na Kadlečáku nikdo nezranil. „Jen jeden borec se tady chlubil, kde všude závodil a pak měl co brzdit,“ dodává s úsměvem.

Horská jízda na Kadlečáku, podívejte se:

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Princip jízdy je vcelku jednoduchý. Nahoru káru i s posádkou vytáhne kotva. Tam se karabina odpojí a kára jede po druhé straně vleku zpátky dolů. Přilba na hlavě je nutnost.

Kolik stojí jízda na horské káře

1 jízda 50 Kč
3 jízdy 100 Kč
5 jízd 150 Kč

Starší syn Pavla Grunda se s károu rychle skamarádil, ale dcerce se nasedat moc nechce. Jenže stačila jedna jízda a malá slečna rázně žádá: „Já chci ještě.“

Podle správce Kaisera jedna jízda na káře nikomu nestačí. „Po první jízdě je druhá, třetí, čtvrtá. Já si pak jen dělám čárky. Ani sportovní oblečení není nutnost. Já už tady viděl jezdit kde koho. Důchodce, mamky i nevěstu a drůžičky ve svatebním,“ vzpomíná.

Letní sjezdovka na Kadlečáku měří 400 metrů. Je v provozu o víkendech až do podzimu. Ve všední den jen na objednání. To pak na Kadlečák většinou míří dětské tábory z okolí.