Oprava silnice druhé třídy číslo 351 mezi Chotěboří a Českou Bělou má podle kraje začít do dvou let. Její součástí bude právě instalace nové meteostanice. Ta bude umístěna u Počátek v blízkosti sjezdu na chotěbořské letiště. „Půjde o osmimetrový stožár s instalací technologií napájených solárními panely. Poskytne data o teplotě, vlhkosti a množství srážek, rychlosti větru, přes čidla na vozovce bude posuzovat vznik námrazy a bude osazen i online kamerou,“ popsal náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy Miroslav Houška.

Data z meteostanice se automaticky přenesou do celostátního meteorologického informačního systému. „Stejně jako Ředitelství silnic a dálnic budou data využívat i krajští silničáři, a to nejen pro vyhodnocení adekvátnosti zimní údržby,“ doplnil Houška.

Podobné meteostanice už fungují například u Rokytna na Žďársku nebo na obchvatu Lukavce na Pelhřimovsku. Značné množství jich je také kolem dálnice D1.

Modernizaci tří úseků silnice Chotěboř–Dobkov, Dobkov–Počátky a Počátky – Česká Bělá v délce více než pěti kilometrů chce Kraj Vysočina financovat z evropských dotací. „Odhadem mají práce vyjít na více než 50 milionů korun,“ komentoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.