Ovšem tyto karty jsou schopny přijímat pouze některé obchodní řetězce. Zákazníci na venkově nakupující v malých soukromých prodejnách budou mít zřejmě smůlu.

„Zdravotně postižení se plateb kartami bojí, nehledě k tomu, že jim sociální karta vytáhne jen peníze z kapes, někteří nebudou umět ani karty použít," konstatovala Jiřina Kocmanová ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR. To, že by handicapovaní používali sociální kartu k platbám, proto není podle jejího názoru zrovna šťastný nápad, nehledě k tomu, že především na venkově jsou možnosti platbami kartou silně omezené jen na určitý typ prodejen.

„Nemluvě o tom, že na venkově nejsou ani bankomaty, kde by si handicapovaní mohli svoje peníze vybrat. I systém, jakým mají být sociální karty  vydávány, nadělá postiženým spoustu problémů," zhodnotila Kocmanová nový sociální systém.

Přijímáme jenom hotovost

„V naší prodejně platby sociální kartou zavádět nebudeme," prohlásil majitel pojízdné prodejny Zbyněk Mrkvička z Chotěboře. K tomu, aby prodejna mohla platby kartou přijímat, je třeba speciální drahý software, který pojízdná prodejna nebude kupovat.

Přitom pojízdná prodejna Zbyňka Mrkvičky zajišťuje služby po celém Havlíčkobrodsku, hlavně v malých obcích, kde žádné jiné prodejny nejsou.
Žijí zde převážně osamělí důchodci, kteří jsou na služby pojízdné prodejny odkázaní. „Naše prodejna zkrátka přijímá jen platbu v hotovosti. Jestli nám s ohledem na zavedení sociálních karet ubudou zákazníci, kteří se nedostanou k bankomatům, aby si peníze vyzvedli a budou mít v ruce jen sociální kartu, to je otázka. Já osobně si zatím myslím, že ne, ale to si jen myslím, realita může být úplně jiná," dodal Mrkvička.

V COOPu není problém

Provádět platby za zboží prostřednictvím sociálních karet například v prodejnách družstva COOP by na Havlíčkobrodsku neměl být  vůbec žádný problém.
„Všechny naše prodejny, včetně venkovských i na malých obcích, jako například Jilem, Kojetín či Kraborovice, jsou vybaveny terminály pro platby všemi hlavními druhy platebních karet Visa, Mastercard a jiné, přičemž systém lze  modifikovat i pro platby kartami vydanými ve spolupráci MPSV a České spořitelny, půjde pouze o technické softwarové řešení," informoval Vladimír Stehno, předseda představenstva COOP družstva v Havlíčkově Brodě.

„MPSV ještě nemá zcela jasno o způsobech využití karet, jednou z možností zřejmě bude u podstatné částí příjemců dávek i výběr v bankomatech, obdobně by bylo možné i využití služby Cash back, která je rovněž nainstalována na všech prodejnách COOP družstva HB," podotkl Vladimír Stehno.
Ovšem ne každý držitel  karty, hlavně senioři či zdravotně postižení,  budou schopni platbu Skartou v obchodě zvládnout.

„Tato otázka by měla spíš směřovat vůči Ministerstvu práce a sociálních věcí, družstvo COOP ji nevyřeší. Vím o případech, kdy senior je obtížně schopen pracovat například i s mobilním telefonem. Ale doufám, že tito senioři mají ve své blízkosti pečovatelskou službu nebo příbuzného, který jim může v takových případech pomoci," konstatoval Vladimír Stehno.

Podle informace Zdeňka Juračky, presidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR), by mělo být vše ohledně sociálních karet upřesněno do konání společné tiskové konference SOCR ČR a MPSV v měsíci červenci.