Přímo před očima příchozích vytvářejí repliky historického skla mistr Tomáš Pospíšil a Marie Milichovská. A je na co se dívat.

Sklárna Tasice je Národní kulturní památka České republiky. Sklářskou huť, která měla dlouhou historii, koupil současný majitel František Milichovský. V provozu je dnes stále jedna malá pec, kde skláři vyrábí originální sklo z Tasic. Druhým oborem činnosti sklárny je turistický ruch a provoz skanzenu.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

František Milichovský není jen majitel sklárny, ale také průvodce, který umí o životě a práci tehdejších sklářů poutavě vyprávět.

Huť Jakub bude už navždycky spojená s legendárním seriálem Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře. „Seriál je čtyřicet let starý, ale velmi kvalitní. Většina návštěvníků, kteří sem zavítají se mě na něj ptá. Překvapuje mě, že jsou to i lidé, kteří v době, kdy se seriál vysílal poprvé, vůbec nebyli na světě,“ říká majitel sklárny s tím, že seriál potvrzuje skutečnost, že sklářské řemeslo byl tvrdý chleba v každé době. V provozu pracovaly i ženy. Musely zastat stejnou práci jako muži, když si chtěly vydělat.

František Milichovský se s hercem Luďkem Munzarem nepotkal, ale připomíná, že se pro roli skláře právě v Tasicích dlouho připravoval a svědomitě se učil sklo foukat. Vrátil se sem ještě v roce 2011, kdy televize o sklárně natáčela dokument.

Pastviny pod Olešenkou vypadají idylicky, ale na ovce tady číhá smrt. Rodina Petra Svobody se rozhodla ohradu zabezpečit.
Vlk na Vysočině? Chovatel z Havlíčkobrodska hlásí útok na ovce

Na sklárnu se v sobotu přijel podívat i bývalý sklář Zdeněk Dočekal z Čáslavska. „Sklářem jsem se vyučil, ale teď mě už desítky let živí volant. Když vidím starou pec a všechno nářadí, musím smeknout, co naši předkové dokázali a v jakých podmínkách. A jak si toho dneska málo vážíme,“ povzdechne si.

Národní kulturní památkou je sklárna v Tasicích víc než pět let. Má navíc právo používat i certifikát Unesco. „Organizace Unesco prohlásila sklářství za nehmotné dědictví, řemeslo, které je třeba chránit,“ vysvětluje Milichovský s tím, že se momentálně sklárně v Tasicích daří a tak má majitel možnost kus po kuse starý areál opravovat a vylepšovat.

O sklářský skanzen pečuje rodinný kolektiv, který se snaží nejen sklárnu zachovat, ale také rozvíjet její potenciál, například zajímavými akcemi pro veřejnost a pravidelnými prohlídkami pro turisty.

Sklářský provoz byť v mnohem menším rozsahu než dřív, tady byl obnoven v roce 2016. Návštěvníci se mohou seznámit nejen s historií sklárny, ale také s některými místními raritami. Jako například budova generátoru. Do roku 2002 tady byl poslední funkční generátor hnědouhelného plynu přinejmenším v Česku.

Sklárna Huť Jakub Tasice

  • Byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Založil ji Ferdinand Čapek. V 19. století proslula výrobou křišťálových lustrů a broušeným sklem které vyvážela nejen do Evropy, ale i do Ameriky.
  • Sklárna byla uzavřena v roce 1995 z důvodu nízkého odbytu kvůli nasycení trhu plastovými výrobky a levným sklem. Definitivní ukončení provozu se datauje 15. dubna 2002.
  • Sklárna měla několik majitelů. Dostala se i do konkurzu. Muzeum tady zřídil jeden z posledních majitelů Luboš Pipa. V době, kdy sklárnu kupoval, byla památka v dezolátním stavu. Za finanční pomoci Havarijního fondu Ministerstva kultury a Fondu Kraje Vysočiny vybudoval ve sklárně dnešní skanzen.