Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skleněný palác se stal nadčasovou stavbou

Havlíčkův Brod – Jen málokterému návštěvníkovi Brodu, který má slabost pro meziválečný funkcionalismus, unikne nadčasová stavba s popisným číslem 9, přezdívaná „skleněný palác“.

2.3.2012
SDÍLEJ:

Na místě dnešního skleněného paláce kdysi stával velký barokní dům s dvorem.Foto: Státní okresní archiv Havlíčkův Brod

Tento zlidovělý název patří domu, který stojí na levém břehu Sázavy u mostu, nedaleko kostela sv. Kateřiny.

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se ve stejných místech nacházel barokně přestavěný patrový dům s dvorem, kde svoji koželužskou dílnu provozoval František Sládek.

Roku 1920 nemovitost koupil Otto Katz a okamžitě začal budovat továrnu na výrobu uzenin s poetickým názvem Puritas. Problémem byla od roku 1855 úprava navýšeného terénu, kdy se komunikace musela téměř o tři metry přizpůsobit novému mostu a došlo k utopení původní stavby.  To je ostatně dodnes vidět na druhé straně, kde stojí známý kostel sv. Kateřiny.

Továrna nakonec neexistovala dlouho, v roce 1934 Katz pronajal prostor dílně pánů Košaře a Bohuslava, aby jej i oni později uvolnili advokátovi Františku Sobotkovi. Ten měl impozantní sen o výjimečné stavbě, která dosud v Brodě nemá obdoby.  

Sobotka evidentně neměl strach z názoru veřejnosti či radních a nebál se ani přítomnosti sousedních staveb. Bylo však třeba zajistit souhlas Státního památkového ústavu k demolici barokního domu, vyrovnat se s nivelitou a dobře navrhnout založení v málo únosném terénu.

V červenci 1938 byl udělen souhlas s demolicí za podmínky stanovené památkovým ústavem, že bude objekt zdokumentován: „..ježto se jedná o dům charakteristický pro pozdní barokní zastavění, jenž nesmí zmizeti beze stopy aspoň bez dokladů grafických a fotografických… “, píše se v tehdejším stanovisku památkářů.

Velká výzva

Samotná realizace byla svěřena místnímu staviteli Otakaru Manovi, pro kterého to byla jistě velká výzva. V Brodě sice v té době již stály dvě významné funkcionalistické stavby, které jsme již  připomínali – Husův sbor a budova banky na náměstí , ale skleněný palác měl být ještě pozoruhodnější. Konstrukčně byl navržen jako železobetonový skelet o čtyřech nadzemních a jednom podzemním podlaží. Zastavěná plocha je 386,8 metrů čtverečních, obestavěný prostor sedm tisíc metrů krychlových a výška stavby 16,5 metru.  Fasáda s dominantními horizontálními pásy oken, velkými výkladními prostory, keramickým obkladem a oblým nárožím umocňuje dojem velkorysosti a i dnes, po více než sedmdesáti letech od kolaudace, která proběhla v dubnu 1940, působí stavba úžasným dojmem.

Nadstandardní byty

Za zmínku určitě stojí i interiér. Vzdušné a prostorné byty s halou či velkou předsíní, balkony, lodžiemi nebo zimními zahradami byly napojeny na ústřední topení z centrální kotelny. K dispozici byla i prádelna, sušárna a samostatné sklepní kóje. V kontextu doby se tedy jednalo o nadstandardní byty nemající v Brodě žádnou konkurenci.  

Snad jen škoda, že kvůli válce nemohli majitel a první nájemníci stavbu dokončit a užívat ve veselejších dobách.
Peripetie stavby paláce, způsobené složitým zajišťováním stavebních kapacit v okupovaném Československu, nebyly ani později příliš kompenzovány osudem a poválečným vývojem. Velmi rychle se přiblížil rok 1948 a znárodnění…

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

2.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení