Rozhodla o tom odborná porota, která zasedala v rámci sedmnáctého ročníku výstavy ovoce, zeleniny, medu a brambor. Ta se konala již tradičně od soboty do pondělí v radničním sklepení v Přibyslavi. Kromě jiného také proběhlo divácké hlasování o nejhezčí jablko.

„Na výstavu chodím již od začátku a obdivuji práci pořadatelů a vystavovatelů. Věřím, že to rozhodně není jednoduché," uvedl Oldřich Vašek z Utína. Podle něho je role hodnoticí komise velmi náročná, jelikož vybrat nejlepší bramboru a jablka podle daných kritérií může být velmi subjektivní. „Každému se líbí a chutná něco jiného," nechal se slyšet Vašek. Ten podotkl, že pěstuje jablka i brambory pro svou vlastní spotřebu. „Každopádně se mi tu moc líbí a každý rok se sem rád vracím," pokračoval Vašek.

Stovky lidí

Výstavu každoročně pořádá přibyslavská radnice. Podle místostarosty Přibyslavi Michaela Omese navštíví radniční sklepení každý rok stovky lidí, kteří mohou ochutnat například vítězné brambory, jablka nebo domácí medovinu a med. „Pěstování brambor má na Přibyslavsku tradici, která je dána nejen vhodnými přírodními a půdními podmínkami, ale i dobrou péčí, která umožňuje vypěstovat kvalitní konzumní brambory pro přímou spotřebu," vysvětlil Omes.

Letošním nejlepším pěstitelem brambor se stala domácí Sativa Keřkov se svojí odrůdou Kariera. Na druhé místě skončil Agrokom Brzkov s odrůdou Granada a na třetím místě Zemědělské družstvo Velké Losenice s odrůdou Concordia.

Během soboty také proběhla divácká soutěž o nejkrásnější jablko. Lidé mohli vybírat z dvanácti jablek. Po skončení výstavy rovněž proběhne odborné hodnocení třiceti odrůd jablek. „Hodnocení probíhá ve dvou kategoriích, a to vzhledu a chuti. Porota všechna jablka samozřejmě ochutná a přidělí body podle různých kritérií, například podle vůně, tuhosti slupky, konzistence dužniny nebo celkové chutě," řekl předseda Českého zahrádkářského svazu Přibyslav Albín Jaitner. Ten dodal, že lidé na výstavě mohli vidět více než 320 jablek různých odrůd.