„Mysleli jsme si, že jsme dobří. Nenapadlo nás však, že až tak dobří, že bychom byli úplně první. Máme z toho velkou radost,“ řekl s úsměvem ředitel vítězné školy Josef Prokop.

Ve Velkém Meziříčí žili sběrem baterií úplně všichni. „Na sběru se podílela celá škola, včetně pedagogů. Měli jsme tady ale jednoho žáka, který byl ve sběru hodně nadprůměrný,“ podotkl Prokop.

Školáci měli i motivaci, a to cílové odměny. „Nejlepší sběrači dostali na konci roku diplomy a věcné dárky. Jedním z nich byl například kopací míč,“ prozradil Prokop.

Naopak na základní škole Konečná v Havlíčkově Brodě zvolili trochu jinou strategii. „Ve škole máme umístěnou krabici na baterie a sbíráme soustavně. Když je boxík plný, tak se kolegyně přes ekologii domlouvá na jeho odvozu,“ sdělila ředitelka havlíčkobrodské základní školy Jana Beránková.

Devětapadesát škol

Do tříměsíční kampaně se zapojilo celkem 59 škol z Vysočiny. „Máme radost, když vidíme, jak se každý rok do projektu Recyklohraní registrují nové školy. V současné době jich jsou téměř čtyři tisíce z celé republiky,“ pochvaloval si Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje sběr a recyklaci baterií.

Nově se školáci pustili do dalšího projektu. Vymýšlí zlepšováky, které podpoří třídění baterií a jejich rozumnou spotřebu. „Žáci a studenti hledají cesty, jak řešit a zlepšit situaci s bateriemi. Může jít například o zlepšováky v propagaci, jednoduché pokusy a matematické výpočty zaměřené na úsporu baterií, ale i o ryze praktické předměty, jako jsou návrhy nových sběrových nádob na použité baterie,“ uvedla PR managerka projektu Jana Čechová.

Nápady žáků pomohou dobré věci. „Protože stále jen polovina baterií, které se v Česku prodají, je po jejich dosloužení předána na recyklaci. Druhá polovina končí v popelnicích a poté na skládkách komunálního odpadu,“ upozornila Čechová.