Obrázky či dárky pak dostávají děti v havlíčkobrodské nemocnici, které jdou na operaci, nebo už jsou po  zákroku.

„Vnučka dostala před operací kytičku od neznámé kamarádky. V tu chvíli ji to rozptýlilo a měla z ní velikou radost. Dodnes ji má doma vystavenou," říká vrchní sestra chirurgického oddělení Marie Kafková, která společně s vrchní sestrou oddělení ARO Stanislavou Králíčkovou spolupráci školy a nemocnice zprostředkovala a zaštítila.

„Školáci anonymně pomáhají nemocným kamarádům,   když jim je opravdu úzko. Prvotní jednorázová akce, kdy děti vytvořily drobné dárky a poslaly je pacientům dětského oddělení naší nemocnice, se rozrostla ve vzájemnou, již několikaletou spolupráci mezi  školou Habry a nemocnicí,," informuje mluvčí nemocnice Petra Černo.

Obrázek  od kamaráda potěší

„Je až překvapující, co pro děti, které většinou mají doma spoustu hraček, znamená obrázek od neznámého kamaráda ve chvíli, kdy je mu úzko. Víme, že dítě na každém stupni vývoje vnímá  svět kolem sebe, pamatuje si vše, co prožije, je svébytnou osobností. Není  lhostejné, jak vnímá stresující situaci jako operace, protože jde o jeho budoucí důvěru či nedůvěru ve své okolí, lidi kolem sebe," hodnotí význam „dárečků" vrchní sestra ARO Králíčková.

Právě personál oddělení ARO, centrálních operačních sálů i dětského oddělení dělá podle Petry Černo maximum, aby pobyt v nemocnici, příprava i následná péče po operaci byla pro dítě co nejméně stresujícím zážitkem, aby na nemocnici děti vzpomínaly v dobrém.

„My zdravotníci se snažíme chovat tak, abychom jejich důvěru nenarušili, naší prioritou  je minimalizovat stres v okolí dítěte v tak vážné chvíli jeho života," dodává Králíčková.

Dětský pacient kromě dárku dostává také diplom za statečnost v podobě medvídka Pú se svým jménem. Samozřejmostí je podle mluvčí nemocnice maximum informací před operačním zákrokem. Pohovor s lékařem ARO, dětským lékařem, tak  i brožura, která  dítěti i mamince či osobě blízké přiblíží vše, co se bude před, během a po operaci dít.

„Chtěli bychom  poděkovat vedení  školy v Habrech, učitelům a nejvíce žákům této školy za  zájem o naše malé pacienty, za různé dárečky, obrázky a výrobky, které dělají v družině či v pracovních činnostech.  Různé sociologické průzkumy prokázaly, že již u dětí předškolního věku se rozvíjí společensky důležité vlastnosti, jako jsou soucit, soustrast,  kladou se základy lidské solidarity a děti ZŠ Habry jsou důkazem, že tomu tak opravdu je," zdůrazňuje mluvčí.