Již z dálky vidím desítky žáků z havlíčkobrodské základní školy Konečná, kteří běhají a skáčou po březích Cihlářského potoka a sbírají odpad. Zahájili tak již šestý ročník rozsáhlé ekologické akce Čistá řeka Sázava na Vysočině.

„Pomáháme tak přírodě a místním živočichům. Myslím si, že se lidé chovají velmi nezodpovědně, když jsou schopni plastovou láhev hodit do potoka namísto toho, aby ji hodili do koše," svěřuje se Anežka Němcová ze sedmé třídy a ukazuje na nepořádek. Vzápětí ji doplňuje i spolužačka Kateřina Zelenková, která mi říká, kolik skleněných lahví od alkoholu během dopoledne našli a posbírali.

Chvíli s nimi zůstávám a sleduji, co všechno lidé vyhazují do volné přírody. Nestačím se divit: Parta kluků a holek právě vytahuje z potoka, který je přítokem řeky Sázavy, pneumatiku. Popojdu dál a vidím, jak další skupina zbavuje keře u letního koupaliště „ozdoby" v podobě gumové hadice, která tam pravděpodobně zůstala po nějakých dělnících.

Uklízejí každý rok

Igelitové sáčky, obaly od pochutin či plastové láhve jsou zde doslova na každém kroku a tvoří největší část sebraného odpadu. „Naše škola se účastní Čištění řeky Sázavy každý rok. Vždy se vyberou tři třídy, které se do této akce zapojí. Letos to jsou žáci šestých, sedmých a osmých tříd," říká učitelka Jaroslava Němcová, která na děti u Cihlářského potoka dohlíží. Ta dodává, že o celé akci byli informováni nejen žáci, ale i rodiče. „Čištění je samozřejmě dobrovolné a musí s ním souhlasit i rodiče. Na druhou stranu: Děti to baví a mají z toho obrovský zážitek, takže ve škole dnes zůstali asi čtyři žáci," konstatuje Němcová. Každý žák ráno dostal rukavice, pytle na odpad, svačinu a šátek s logem akce. „Hrozně moc mě to baví. Jsem ráda, že můžu pro přírodu a živočichy udělat dobrý skutek. Myslím si, že by lidé rozhodně měli udržovat větší pořádek," vysvětluje Nikola Zobačová ze sedmé třídy a ukazuje mi plný pytel odpadků. Ta si myslí, že čisté parky jsou i velkou vizitkou nejen pro město, ale i návštěvníky a turisty.

„Letos jsme zde poprvé a moc se nám tu líbí. Rozhodně je to lepší, než sedět ve škole a učit se," říkají mi kluci ze šesté třídy. Ti dodávají, že se rádi zúčastní i příští rok.

„Žáci mohou do pytlů sbírat všechen odpad kromě injekčních stříkaček a lahví s neznámou tekutinou. V případě, že něco takového naleznou, jsou poučeni, že nás mají zavolat," popisuje Němcová s tím, že zdraví je vždy na prvním místě.

Čištění řeky Sázavy potrvá až do soboty.

Štafetu ve středu přebírá Světlá

„Dnes sbírá odpad ve Světlé nad Sázavou Klub českých turistů, zítra naopak havlíčkobrodská základní škola V Sadech. V pátek pak obě základní školy ve Světlé nad Sázavou a v Havlíčkově Brodě se tradičně připojí i studenti stavební průmyslové školy," popisuje průběh akce Pavlína Nermutová z pořádají neziskové organizace Královská stezka. Ta dodává, že čištění bude probíhat i v sobotu, přičemž se může přidat a aktivně zapojit opravdu každý.

„V devět hodin je sraz v Perknově u vodní elektrárny, přičemž se půjde směrem do Havlíčkova Brodu a do Okrouhlice. Tam je naopak sraz až o půl desáté u mostu. Řeka se bude čistit také v Dobré nad Sázavou a ve Smrčné, kde je sraz ve tři čtvrtě na devět. Ti, kteří bydlí v Ledči nad Sázavou, mohou přijít na devátou hodinu k Bille, kde se rovněž bude sbírat odpad," zve Nermutová.

Úklid Sázavy se v tomto týdnu uskuteční tradičně také na jejím dolním toku ve Středočeském kraji.

„Napříč dvěma kraji se vyčistí více než dvě stě kilometrů řeky Sázavy, tedy téměř od pramene až do Pikovic," konstatuje Nermutová s tím, že kromě Královské stezky se do organizace zapojily i další tři neziskové organizace.

Ta dodává, že dobrovolníci každoročně nasbírají mnoho tun odpadu. „Je smutné, že lidé do vody vyhodí cokoliv, co zrovna mají po ruce. Zkušenosti z posledních let ukazují, že hodně odpadu se nachází podél cyklostezek nebo železniční tratě. Lidé nejvíce vyhazují do Sázavy například pneumatiky, plastové obaly, ale i třeba záchodové mísy, lednice nebo počítačové skříně," svěřila se Nermutová. Údajně největší poklad skrývají Stvořidla, kde by se měl nacházet vrak automobilu, který nelze z vody vylovit.

Stovky dobrovolníků

Sázava si jistě zaslouží svoji pozornost a péči. Každoročního čištění se vždy účastní stovky dobrovolníků ze základních a středních škol, dobrovolní hasiči a především pak lidé z širokého okolí

„Akce by samozřejmě nešla uspořádat bez našich partnerů a sponzorů, kterým bychom chtěli poděkovat a jejich seznam naleznete na webových stránkách www.cista-sazava.cz," uzavírá Nermutová.