Školáci si koncem května vyzkoušeli prodávat vlastnoručně vyrobené výrobky díky projektu České spořitelny Abeceda peněz, který děti na základních školách učí finanční gramotnosti. „Děti si založí svoji vlastní firmičku, vymyslí si název, logo, zvolí si ředitele, zástupce, účetní i tiskového mluvčího a domluví se, co vlastně budou prodávat,“ přiblížila třídní učitelka 5.D Vlasta Vencová.

Výrobky, které si lidé mohli od dětí koupit, byly opravdu pestré. „Prodávali jsme naše džemy, utopence, čtyřlístky z keramiky, píšťalky vyrobené na 3D tiskárně, přívěsky na klíče, sazeničky, korálky z kamínku nebo třeba sladkosti. Měli jsme navíc i tombolu a dražbu. Nejvíc se prodávalo jídlo a tombola,“ zavzpomínal Dominik, tiskový mluvčí firmy.

Útulek i dětský domov dostal každý po pěti tisících korun. „Druhá třída, která se také zúčastnila tohoto projektu, si vybrala útulek pro psy. My jsme chtěli mít něco jiného, nemohli jsme se ale shodnout, jestli podpoříme kočičí útulek nebo dětský domov. Tak jsme do nakonec domluvili, že peníze rozdělíme napůl a dáme každému pět tisíc,“ prozradil ředitel firmy Ondra, který, jak sám řekl, je velkým milovníkem koček.

„Celkem jsme si vydělali 36 tisíc,“ informoval Dominik. „Děti byly moc šikovné a vydělaly si tolik, že zbylo i pro ně samotné. Peníze pokryly výlet, krásnou rozlučku a ještě navíc dnes dostanou pytlíčky s tím, co se neprodalo. Jsem na ně moc pyšná, jak si poradily,“ neskrývala nadšení Vencová.

5.D si nakonec vydělala více, než jejich kamarádi z druhé třídy. „Prodávalo se nám dobře. Sice nám po chvíli začalo pršet a my jsme museli dát stánky dovnitř, ale ve finále jsme si vydělali víc, než druhá třída. Výrobky jsme sice měli podobné, ale asi jsme se lidem líbili víc,“ zasmál se Ondra.

A právě malý ředitel komunikoval se zástupci útulku a domova. „10. června jsme dostali email od Ondry Meda z 5.D, který nám psal, že v rámci projektu Abeceda peněz na svém stánku vydělali v květnu nějaké korunky, které chtějí věnovat našim kočičkám. Byli jsme všichni překvapení a moc si takového gesta vážíme, od dětí to moc těší,“ neskrývala nadšení Lucie Košmiderová z kočičího útulku Mikeš HB.

„Všichni cítíme, jak moc je důležité budování vztahu ke zvířatům už od dětství. Třeba právě tahle generace a tyhle děti se budou v budoucnu podílet na tom, aby zvířata kvůli lidské hlouposti netrpěly, tak jak to bohužel vidíme dnes. Jsme za tyhle malé kočkomily moc rádi,“ řekla s úsměvem Košmiderová, která děti odměnila stylovým dárkem – čokoládovými kočičími jazýčky.

Peníze půjdou zejména na veterinární péči pro kočky. „Peníze budou vloženy na transparentní účet spolku a použijeme je na úhradu veterinárních nákladů, krmení a stelivo pro kočičky. Třeba právě veterina stojí několik desítek tisíc korun měsíčně,“ podotkla Košmiderová.

Také v dětském domově peníze uvítají. „Konkrétně budou peníze použity na výlety a logopedii, takže půjdou opravdu dětem. Hrozně moc si ceníme, že jsme za dětmi ze Sadů mohli přijet a že jsme dostali takovýto skvělý dar, za což jim patří obrovský dík,“ ocenil Roman Vávra, jeden z vychovatelů.

Jak Lucie Košmiderová, tak Roman Vávra dětem slíbili, že je opět rádi uvidí. „Domluvíme se s paní učitelkou, pozveme je k nám do Nové Vsi a připravíme si pro ně nějaký program,“ nastínil Vávra. „I u nás budou samozřejmě vítány a když budou chtít, mohou se stát i našimi dobrovolníky,“ dodala Košmiderová.