Do boje se záškodníkem se v pátek 11. června ráno vydalo do terénu asi pět skupin žáků devátých tříd ždírecké školy. Jejich jedinou zbraní byl tablet a znalosti získané v lavicích. „Já ani nevím, co nás čeká. Tohle jsem ještě nikdy nezkoušela,“ svěřila se Eliška Somsiová. Podobně se cítil její spolužák Tomáš Andrýsek. „Já myslel, že je to nějaká zábava, ale najednou jsem přišel do místnosti, kde byla spousta lidí a fotoaparátů. To jsem fakt nečekal,“ poznamenal.

Cesta ve stopách ruského agenta začala vcelku nevinně. Vyluštěním křížovky, ale otázky byly zákeřné. „No hlavní město Ruska bych věděl. V jakém okrese leží město Ždírec nad Doubravou taky. Ale čím se proslavilo Ransko, co se tady těžilo, tak to je záhada,“ dumal nad tabletem Tomáš Kavalír, kapitán bojové skupiny Jedna. Ale mělo být hůř.

Záhadný kámen uprostřed starého Ranska skrýval vzkaz. Ruský agent Vasilij už pochopil, že po něm jde konkurence. Nechal skupině pronásledovatelů vzkaz, že o agentech CIA ví. Samozřejmě azbukou. Pro skupinu Jedna ve složení Lucie Netolická, Tomáš Kavalír, Tomáš Andrýsek a Eliška Somsiová, to nebylo těžké, ovšem pro další bojové skupiny už ano. „Jsem zvědavý, jak to dopadne. Za námi jdou samí němčináři,“ poznamenal Andrýsek.

Tak už konec napínání. Samozřejmě ruský agent byl dopaden a zánik světa se nekonal. Poprvé na Vysočině a poprvé ve Ždírci nad Doubravou si mohli školáci druhého stupně vyzkoušet unikátní vzdělávací projekt Glitr založený na principu počítačové hry. Autory je společnost City Street Games. Největší provozovatel venkovních únikových her v Česku vedených přes mobilní aplikace. „Školu ve Ždírci jsme si vybrali, proto, že jsem místní rodák a ředitel na moderní výuku slyší. Zatím jsme hru na Vysočině ještě neuváděli, ale v ostatních krajích republiky ji už znají,“ sdělil šéf společnosti Jan Němec.

Jak upřesnil, vzdělávací mobilní únikovky v sobě spojují odkaz Jana Amose Komenského že škola má být hrou a moderní zálibu dětí v počítačích. Pomocí hry si školáci oživují svoje znalosti z literatury, dějepisu, ale i chemie a fyziky. To potvrdil i ředitel školy Ota Benc. „Zejména pro mladší ročníky je to zajímavé oživení ve výuce. My jsme uvítali možnost být pilotní školou na Vysočině, kde se hra vyzkouší. Naše škola na moderní technologie sází,“zdůraznil.

Trasa, po které se lovci ruského agenta vydali, měřila pět kilometrů. Vedla kolem celého Ždírce. Byla náročná jak na fyzickou kondici, tak i na mozkovou zátěž. To potvrdil jeden z herních programátorů Karel Buchta. „Ta hra vypadá jednoduše, ale to je omyl. Některé úkoly vyžadují od hráčů absolutní soustředění. Jenže některé děti žijí ve světě SMS zkratek a intenzivně zapojit mozek na delší dobu, soustředit se na jednu věc je problém,“ poznamenal.