„Je to opravdu spíše taková přátelská akce. Lidé,  kteří sem jezdí, jsou často kolegové, ale protože pocházejí z různých koutů republiky, nemají moc možností, kde se spolu setkat,“ řekla hlavní organizátorka letošního ročníku Romana Němcová.

Pily, dláta nebo kladiva tu tak byla po několik dní v plné permanenci a doslova před očima návštěvníků mezi neotesanými i zpracovanými kmeny vznikala krásná díla ze dřeva. Letos bylo hlavní surovinou – věrně názvu obce – dřevo lipové.

Musel postavu ze dřeva osvobodit

„Myslím, že ta postava už v kmeni byla. Jen bylo třeba ji ze dřeva osvobodit,“ povídal poněkud tajemně třeba řezbář Josef Špicl z Havlíčkova Brodu, který na svém výtvoru usilovně pracoval ukryt pod stanem a pod jeho rukama se z mohutného kusu lipového kmene pomalu stával obrovský a vskutku netradiční svícen. 

Díla, která během několika dní v Lipnici vzniknou, povětšinou zůstávají pořadatelům akce. „Některá třeba dáváme obcím, která nám na akci poskytla dřevo, některá prodáme, ale hodně nám jich zůstane,“ vysvětluje pro úplnost Romana Němcová.