Futurum Regnum nakonec od záměru přestavby bývalé obchodní akademie v ulici Boženy Němcové upustila, naopak firma Nest. HB svou vizi uskutečnila, a to v areálu havlíčkobrodské Psychiatrické nemocnice. Ve školicí středisko tam nákladem zhruba sedmi milionů korun přestavěla první poschodí objektu, který společně s pozemkem a přístupovými komunikacemi koupila od Kraje Vysočina.

„Při vzniku školicího střediska jsme využili i dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši čtyř milionů korun," uvedl jednatel společnosti Nest.HB, Libor Neumann. Středisko disponuje dvěma plně vybavenými učebnami pro dvaašedesát lidí, kancelářskými prostorami, jídelnou, výtahem, sociálním zázemím a samozřejmě také parkovištěm. „Využíváme ho pro školení vlastních lidí, spolupracujeme ale také s dalšími firmami, které podnikají zejména ve stavebnictví, ale i v ostatních oborech a potřebují odborně vzdělávat své zaměstnance. V kontaktu jsme ale například i s havlíčkobrodským úřadem práce a psychiatrickou nemocnicí. I tyto instituce pro své rekvalifikační kurzy a semináře potřebují a hledají vhodné prostory," pokračoval Neumann.

Chybět nebude ani kryokomora

Samotným provozem školicího střediska ale celý investiční záměr společnosti Nest.HB nekončí. Pokračovat bude nejen výstavbou ubytovacích kapacit v podkroví, ale také postupným zprovozňováním zdravotních a rehabilitačních prostor ve zbývajících částech objektu.

„Počítáme s tím, že do konce příštího roku budeme mít k dispozici pokoje s dvaceti lůžky a dále i klasickou přístrojovou rehabilitaci, vodní masážní vany, parní lázeň a kryokomoru, která prozatím nikde jinde v okolí není. Připraveny budou i dvě lékařské ordinace," nastínil Neumann další plány a investice v řádu několika milionů korun. Díky školicímu a rehabilitačnímu středisku získá práci asi deset lidí. Na starosti budou mít především jeho údržbu a chod.

Původně mělo školicí a rehabilitační středisko společnosti Nest.HB vyrůst v havlíčkobrodské Pujmanově ulici. Za tímto účelem tam firma odkoupila někdejší sklad topného oleje bytového družstva. S výstavbou ale nesouhlasili lidé, kteří v ulici a jejím blízkém okolí žijí. V roce 2011 se bránili i peticí, kterou adresovali havlíčkobrodskému městskému zastupitelstvu. Druhý pokus o získání vhodného místa pro výstavbu školicího střediska učinila společnost Nest.HB počátkem loňského roku. Tehdy zareagovala na výzvu města Havlíčkova Brodu o prodeji nevyužívaných budov v někdejších kasárnách a o jednu z nich požádala. Opět ale neuspěla. Radní totiž právě v ten čas rozhodli, že objekty už město jednotlivě prodávat nebude, nechá je zdemolovat a takto získaný a scelený prostor nabídne investorům.

„Nebylo to lehké a svého času nás to dost trápilo. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Školicí středisko jsme nakonec otevřeli v příjemném prostředí nemocničního lesoparku, který se nakonec ukázal jako optimální a zcela vyhovující našim záměrům a potřebám," uzavřel Neumann.

Budova bývalé obchodní akademie, kterou chtěla společnost Futurum Regnum přestavět a využívat jako vzdělávací centrum, na svého nového majitele stále čeká. Město Havlíčkův Brod se jí snaží prodat. „Jednáme s dalším investorem. Ten by ji chtěl přestavět v objekt s několika byty. Tuto bývalou školu město nabízelo za zhruba pět milionů korun, zastupitelé jsou ale přesvědčeni, že by mělo chtít víc.

Uvidíme, jak se k případné konkrétní nabídce investora vyjádří zastupitelstvo nyní," poznamenal Jůzl. Ten dodal, že podobnou situaci řešilo i město Třebíč. „Tamní samospráva původně chtěla za objekt někdejší školy asi deset milionů korun, nakonec ho ale prodala za čtyři," konstatoval místostarosta.