Centrum nabízí možnost setkávání a společné trávení času a také krátké organizované programy.

„Představovali bychom si to tak, že maminky si budou užívat společného setkání a povídat si, zatímco jejich dětičky si u nás pohrají. Pokud budou mít rodiče zájem, nabízíme i individuální hlídání dětí. To když si třeba budou chtít zajet nakoupit, dojít na úřady, k lékaři a podobně. O letních prázdninách bývají zavřené mateřské školy, takže děti mohou pro zpestření dne zavítat k nám," uvedla zaměstnankyně centra Tiliánek a pečovatelka Lucie Hanauerová.

Prázdninová provozní doba centra bude pravidelně každé úterý od 8 hodin do 12 hodin a středu odpoledne od 14 do 18 hodin. Vstup do herny pod dohledem rodičů stojí dvacet korun s tím, že v ní děti i rodiče mohou strávit celý den. Individuální hlídání dítěte stojí čtyřicet korun na hodinu.

Po prázdninách se otevírací doba i programy v rodinném centru rozšíří. „Pro předškolní děti plánujeme zavést hodiny dětské jógy a pro batolátka v doprovodu jednoho z rodičů multismyslové kurzy s názvem Ostrov objevů. Jsme také v jednání s paní Langpaulovou, která vede tance s orientálními prvky pro ženy a holčičky," prozradila pečovatelka. Kromě toho chtějí v centru zavést kroužek mladých ochránců přírody. V plánu mají ale i jednorázové volnočasové aktivity. V nejbližší době chce rodinné centrum zorganizovat piknik či výlet do okolí.

Pro rodiče i širší veřejnost chce centrum do budoucna zrealizovat semináře především z oblasti péče o děti, rodinné problematiky či zdravého životního stylu. Zárukou kvality služeb je členství v celostátní Síti mateřských center.

V centru je pro děti vybavena herna, jejíž dominantou je stan s prolézacím tunelem a míčky. V místnosti nechybí ani dětské stoly a židle, u kterých děti mohou tvořit. Součástí rodinného centra je též kuchyňský kout a hygienické zařízení. Děti se ale mohou vyřádit i na přilehlé zahradě, kde mají k dispozici skluzavku.

Podle paní Hanauerové by rodinné centrum mohlo být dobrým cílem výletů. „Maminky z okolí by mohly se svými ratolestmi přijet vlakem nebo autobusem, pohrát si u nás a naproti v restauraci si zajít na výbornou točenou zmrzlinu," myslí si zaměstnankyně centra.

Vznik Tiliánku

Velkým vzorem i inspirací je pro Hanauerovou Mateřské centrum Zvoneček v Havlíčkově Brodě, které navštěvuje se svými dětmi a se kterým bude v příštím školním roce též spolupracovat. „Pracovat s dětmi mě moc baví. Sama mám dvě malé děti. S končící mateřskou dovolenou jsem se rozhodla, že se chci práci s dětmi věnovat i nadále. Absolvovala jsem rekvalifikační kurz pečovatelky pro děti do deseti let. Řekla jsem si, že by bylo fajn nabídnout místním občanům a občanům z blízkého okolí služby, za kterými by nemuseli daleko dojíždět," vzpomíná Hanauerová, jak nápad otevřít si rodinné centrum vznikl. Od myšlenky k otevření rodinného centra uběhlo téměř devět měsíců. „Při únorové výroční schůzi jsem oslovila ženský Spolek TILIA, kterému se nápad líbil. A tak jsme se do toho pustili. Stanovili jsme termín otevření. Mám radost, že se nám, za přispění mnoha nezištných pracovníků a dobrovolníků, kterým bych touto cestou ráda poděkovala, podařilo termín dodržet," řekla pečovatelka. K otevření centra pomohla zřizovatelskému Spolku TILIA obec. Pro činnost centra zrekonstruovala prostory v budově místního zdravotního střediska. Náklady na rekonstrukci byly ve výši více jak dvě stě tisíc korun. „Můj velký sen se z poloviny splnil, druhou a zásadní polovinou mého snu je, aby rodinné centrum ožilo dětskými i dospělými návštěvníky, kteří u nás budou spokojeni a budou se k nám rádi vracet. Svým přístupem se o to budeme snažit," uzavřela Hanauerová.

Beáta Dvořáková